Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS mírně zvyšuje počet šetřených kartelových dohod

ÚOHS mírně zvyšuje počet šetřených kartelových dohod

ÚOHS mírně zvyšuje počet šetřených kartelových dohod

13.11.2012 12:03, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) mírně zvyšuje počet zahájených případů v oblasti kartelových dohod. Letos otevřel čtyři správní řízení, je to o jedno více než v roce 2010. Tento trend má v dalších letech pokračovat. Na odborné konferenci k hospodářské soutěži to dnes uvedl místopředseda ÚOHS Michal Petr.

"Vedeme nyní čistě řízení sankční, trend je stoupající. Všechny čtyři případy jsou horizontální dohody, tedy tvrdé kartely," uvedl Petr. Délka správních řízení u těchto náročných případů trvá dva až tři roky.

ÚOHS se podle Petra zaměřuje zejména na kartelové dohody při zadávání veřejných zakázek. Spolupracuje se zadavateli i policií, která úřadu předala několik podnětů. Letos také vydal manuál, který má zadavatelům pomoci při identifikaci kartelu. Petr si od toho slibuje další posun. "Už nyní šetříme v této oblasti více případů než kdy v minulosti," uvedl.

ÚOHS může nově kromě pokuty zakázat firmám i účast na veřejných zakázkách a koncesních smlouvách na tři roky. Umožňuje to novela zákona o ochraně hospodářské soutěže, kterou v říjnu podepsal prezident Václav Klaus. Podle Petra by novela mohla zvýšit počet případů, kdy firmy samy úřadu nahlásí svou účast v kartelu výměnou za beztrestnost. S tím souvisejí i změny v trestním zákoníku, které spolupracující subjekty zbavují zodpovědnosti. V zákonu je nově výslovně uveden i takzvaný leniency program, tedy "program shovívavosti", který ÚOHS používá více než deset let. Podle Petra počet firem, které svou účast v kartelu vymění za shovívavost nabízenou programem, rok od roku roste.

Významnou změnou oproti minulým rokům je více přepadových akcí, které ÚOHS začal dělat. Počet takzvaných šetření na místě, kterými se ÚOHS snaží zajistit důkazy v sídlech firem, letos stoupl až na 17. V minulých dvou letech to byly vždy pouze tři případy za rok.

Celkem patnáckrát se šetření na místě týkalo letos kartelů, ve dvou případech možného zneužití dominantního postavení. V této oblasti otevřel ÚOHS letos pouze jediný případ. Týká se stížnosti vlakového dopravce RegioJet na chování konkurenčních Českých drah na trase Praha-Ostrava.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.3 + 18.4) *

Zpět na přehled