Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 24. 4. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS loni uzavřel pět případů šetření tzv. soutěžní advokacií

ÚOHS loni uzavřel pět případů šetření tzv. soutěžní advokacií

ÚOHS loni uzavřel pět případů šetření tzv. soutěžní advokacií

11.7.2017 10:18, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni uzavřel pět případů svých šetření takzvanou soutěžní advokacií. Nezahajoval tedy správní řízení a k nápravě problémů na trhu volil dohodu s konkrétní firmou. Počet těchto případů loni mírně vzrostl, v roce 2015 byly jen dva. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu. Odborníka na soutěžní právo Michala Petra z Univerzity Palackého v Olomouci překvapuje malé množství případů, které úřad v této oblasti vedl.

"Mezi alternativní formy řešení soutěžních problémů spadají rovněž tzv. závazky, tedy dohoda se soutěžitelem na nápravě až v průběhu správního řízení, ovšem bez rozhodnutí o tom, zda k porušení soutěžního práva došlo, či nikoliv. Jedná se opět o mimořádně efektivní nástroj, kterým například Evropská komise řeší prakticky všechna svá řízení v oblasti zneužívání dominance," řekl Petr ČTK. Malý počet rozhodnutí o závazcích je podle něj zarážející a stálo by za podrobnější debatu, zda platná právní úprava jejich přijímání zbytečně nekomplikuje.

ÚOHS uzavřel například případ českého zastoupení korejské automobilky Hyundai. Firma podezřelá z porušení pravidel hospodářské soutěže změnila své prodejní podmínky. Zrušila zvýhodnění při vyplácení bonusu u zahraničních zákazníků.

Úřad se také zabýval možným zneužitím dominace Letiště Praha ve formě možné diskriminace v parkovacích službách, pražskými stavebními předpisy, oblastí komunální techniky a programy České televize pro provozovatele převzatého vysílání. Ve všech případech úřad vyřešil soutěžní problémy soutěžní advokacií bez zahajování řízení.

Petr také připomněl, že od roku 2012 může ÚOHS odkládat podněty, které by mohly naznačit porušení soutěžního práva, s ohledem na jejich zanedbatelné dopady se však nevyplatí o nich vést řízení. "Obdobně jako u alternativního řešení, i zde by podle mého názoru bylo na místě, aby ÚOHS zveřejňoval statistické údaje o tom, jak často tento nástroj využívá, aby bylo možno vést smysluplnou debatu o jeho významu," dodal Petr.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.4 + 7.9) *

Zpět na přehled