Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS loni dal pokuty 228 mil. Kč za porušení hospodářské soutěže

ÚOHS loni dal pokuty 228 mil. Kč za porušení hospodářské soutěže

ÚOHS loni dal pokuty 228 mil. Kč za porušení hospodářské soutěže

9.4.2015 13:33, Zdroj: ČTK

Brno - Antimonopolní úřad loni na základě prvostupňových rozhodnutí o hospodářské soutěži uložil pokuty za 228 milionů korun. Je to téměř desetkrát více než v roce 2013. Vyplývá to ze statistik, které dnes ČTK poskytl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Výše pokut podle něj kolísá většinou v dvouletých cyklech, celkově má ale v posledních šesti letech vzrůstající tendenci.

Správní řízení v oblasti hospodářské soutěže u kartelů a zneužití dominantního postavení trvají často několik let. Důvodem je mimo jiné počet firem, které ÚOHS podezřívá z kartelu. Například v případě prošetřování trhu stavebních zakázek je jich kolem 20. Toto řízení ale ÚOHS dosud neuzavřel.

Z loňských pokut ÚOHS uložil 63,3 milionu korun dvěma dodavatelům přístrojového vybavení nemocnic, firmám HOSPIMED a PURO-KLIMA. Podle antimonopolního úřadu se dopouštěly protisoutěžního jednání. V letech 2008 až 2010 slaďovaly své nabídky a koordinovaly jednání při účasti ve veřejných zakázkách. Rozhodnutí není dosud pravomocné, obě firmy podaly rozklad. Zmíněné firmy figurují mimo jiné v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, za kterou tento týden padaly vysoké tresty.

ÚOHS loni vydal deset rozhodnutí v oblasti kartelů a jedno v oblasti zneužití dominance. Podle Rafaje jde o vysoká čísla. "Loňský rok byl velmi úspěšný, vydal se největší počet rozhodnutí za poslední roky. Dojížděli jsme rozpracované případy z minulých let," uvedl Rafaj. Podstatné podle něj je, že většina případů se týká těch nejzávažnějších případů. Nově ÚOHS loni začal prošetřovat šest nových kartelů a jedno možné zneužití dominance. U kartelů to znamená nárůst o dva případy oproti roku 2013.

Ne ve všech případech zahájené řízení znamená pro stíhané firmy pokutu. ÚOHS už například zastavil řízení s právními kancelářemi, které byly podezřelé z kartelu u zakázky ministerstva obrany na právní služby. Vinu firmám Weinhold Legal a advokátu Robertu Perglovi neprokázal.

 

Pokuty za porušení hospodářské soutěže v prvostupňových rozhodnutích:

 

Zdroj: ÚOHS

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.5 + 48.5) *

Zpět na přehled