Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS letos zahájil pět řízení na významnou tržní sílu

ÚOHS letos zahájil pět řízení na významnou tržní sílu

ÚOHS letos zahájil pět řízení na významnou tržní sílu

16.11.2017 10:19, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) letos zahájil pět správních řízení v oblasti významné tržní síly, která se týká zejména obchodních řetězců. Ve dvou případech už řízení ukončil, firmy musely napravit svoje chování, pokutu ale nedostaly, sdělili zástupci ÚOHS na Svatomartinské konferenci úřadu v Brně.

Jeden z dokončených případů se týká COOP Centrum družstva, které loni v prosinci rozeslalo více než 200 dodavatelům dopis, v němž žádalo o plošné snížení základních nákupních cen jejich výrobků pod pohrůžkou konce odběru 30 procent sortimentu. Část dodavatelů na tento návrh přistoupila.

Po zásahu ÚOHS se musel řetězec zavázat, že upustí od veškerého jednání souvisejícího s dopisem z prosince 2016 a že nebude zvýhodňovat dodavatele, kteří na návrh na plošné snížení cen přistoupili. Souhlasil i s odškodněním těch dodavatelů, kteří prokážou, že jim tímto jednáním vznikla ztráta. Již dříve musel obchodní řetězec HRUŠKA, spol. s r.o. změnit svoje smlouvy s dodavateli, pokutu také nedostal.

Antimonopolní úřad podle jeho místopředsedy Petra Solského řeší aktuálně 15 dalších podnětů. Letos provedl 11 místních šetření u firem. Týkalo se to dodavatelů i odběratelů.

ÚOHS se už může zaměřovat i na nákupní aliance, na které se zákon do loňské novely nevztahoval. "Cílem novely bylo narovnat podmínky a odstranit určité nedostatky zákona," uvedl Solský. Nákupní aliance jsou typem strategického partnerství mezi formálně nezávislými firmami. Členové aliance se rozhodnou pro spolupráci, která má výraznější efekt, než kdyby působili samostatně. Sdílejí majetek, odborné znalosti nebo distribuční kanály.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.0 + 43.4) *

Zpět na přehled