Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS kritizuje zákon o trestní odpovědnosti firem

ÚOHS kritizuje zákon o trestní odpovědnosti firem

ÚOHS kritizuje zákon o trestní odpovědnosti firem

20.9.2011 21:38, Zdroj: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes kritizoval připravovaný zákon o trestní odpovědnosti firem. Má omezit pravomoci úřadu, například kartely by namísto ÚOHS mohla řešit policie. Obdobně některé veřejné zakázky, které zadávají státní firmy jako například ČEZ nebo České dráhy. Pokud by policie zahájila vyšetřování těchto případů, automaticky by to znamenalo, že se stejným případem nemůže zabývat ÚOHS, řekl ČTK předseda úřadu Petr Rafaj.

Podle něj by navrhovaná právní úprava, kterou se zabývá Parlament, vedla k "podstatnému snížení efektivity vymáhání soutěžního práva i kontroly veřejných zakázek".

Český antimonopolní úřad se ochranou hospodářské soutěže zabývá 20 let, veřejné zakázky posuzuje od roku 1995. "Jakožto specializovaný orgán státní správy, který má v současné době pro tyto oblasti výhradní pravomoc, disponujeme odborným zázemím, erudovanými pracovníky, dlouholetou praxí, metodikami a nástroji, jež jsou pro jakýkoliv jiný orgán státní správy v tuto chvíli nedosažitelné," uvedl Rafaj.

Podle něj by rozdělení pravomocí mezi několik odpovědných orgánů vedlo, zejména v počátku, k podstatnému snížení kvality dosahovaných výsledků, především vzhledem k nedostatku odborného personálu a zkušeností u policie. ÚOHS dále na rozdíl od policie může vydávat předběžné opatření zakazující uzavření smlouvy či nápravná opatření, zejména zrušení některých úkonů zadavatele nebo vyslovení zákazu plnění smlouvy.

Z oblasti hospodářské soutěže by ÚOHS v případě schválení návrhu dál řešil pouze zneužívání dominantního postavení firem, jejich fúze, chování komor a asociací a významnou tržní sílu. "Došlo by tak k umělému a neúčelnému rozdělení úzce souvisejících segmentů soutěžního práva," uvedl Rafaj. Ještě složitější by byla podle něj situace u zakázek. ÚOHS by řešil jednání státních orgánů a územně samosprávných celků, zatímco zakázky sektorových zadavatelů, kterým je například ČEZ, a dotovaných zadavatelů by spadaly pod pravomoc policie.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

marie dubanova 28.9.2011 16:24

ÚOHS kritizuje zákon o trestní odpovědnosti, bodejď by ne, když do dnešních dnů to tady vypadalo takto :" Policie: Rozkrádání státního majetku netrestáme - Aktuálně.cz
aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=515852
Policie: Rozkrádání státního majetku netrestáme. Sabina Slonková. 02:00 | 11.12.2007 | Aktualizováno. ina. Témata (4): František Dohnal · Nejvyšší kontrolní ..atd.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.7 + 33.0) *

Zpět na přehled