Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS je úspěšný u tuzemských i zahraničních soudů

ÚOHS je úspěšný u tuzemských i zahraničních soudů

ÚOHS je úspěšný u tuzemských i zahraničních soudů

10.3.2012 10:20, Zdroj: vz24.cz

Soudní dvůr Evropské unie se sídlem v Lucemburku vyhlásil v polovině února rozsudek ve věci mezinárodního kartelu šestnácti společností, které byly v roce 2007 Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže pokutovány rekordní souhrnnou částkou 941 881 000 korun. Soudní dvůr EU dal v rámci řízení o předběžné otázce ÚOHS za pravdu, že Úřad byl oprávněn pokutovat účastníky kartelové dohody za dobu před vstupem České republiky do Evropské unie, když tyto účastníky také trestala Evropská komise za kartel na území EU. Jednalo se o tzv. bid rigging výrobců plynem spínacího ústrojí (PISU), kdy se účastníci řízení mezi sebou vzájemně domlouvali na tom, kdo nabídne jakou cenu těchto výrobků, aby pak došlo k přidělení zakázky předem dohodnuté společnosti, respektive, která společnost se bude o zakázku vůbec ucházet. Nejvyšší pokuta byla tehdy uložena společnosti Siemens AG (126 588 000 korun). Případ bude nyní dále řešit Krajský soud v Brně, který předběžnou otázku k Soudnímu dvoru položil, zjistila vz24.cz na webu úřadu.

Antimonopolní úřad uspěl v těchto dnech také u Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu Koninklijke Philips Elektronics NV, Panasonic Corporation a dalších tří společností proti rozhodnutí ÚOHS z listopadu 2010, kdy antimonopolní úřad pokutoval zmíněné společnosti za kartelovou dohodu na trhu CRT obrazovek. Rozsudek Krajského soudu sice snížil původní pokutu u jedné společnosti, ale zároveň potvrdil správnost rozhodnutí ÚOHS ve věci viny účastníků zakázané kartelové dohody. Celková pokuta přesáhla 50 milionů korun.

Třetí úspěšný případ se týkal kasační stížnosti Sdružení pohřebnictví ČR, kterou Nejvyšší správní soud zamítnul. Pokuta ve výši 500 tisíc korun, která byla tomuto sdružení uložena antimonopolním úřadem v roce 2009 za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, je tedy definitivně platná. Jedním z dokumentů, jejichž publikací sdružení porušilo zákon o ochraně hospodářské soutěže, byl Kodex cti, který mj. obsahoval pravidlo omezující cenovou soutěž mezi jednotlivými členy jmenovaného sdružení, čímž došlo k narušení hospodářské soutěže na trhu pohřebních služeb.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (49.2 + 27.6) *

Zpět na přehled