Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS dal Znojmu pokutu 50.000 korun za výběr firmy pro vinobraní

ÚOHS dal Znojmu pokutu 50.000 korun za výběr firmy pro vinobraní

ÚOHS dal Znojmu pokutu 50.000 korun za výběr firmy pro vinobraní

19.3.2010 14:01, Zdroj: ČTK

Znojemská beseda dostala pokutu 50.000 korun od antimonopolního úřadu za chybný výběr firmy na zajištění části programu loňského Znojemského historického vinobraní. ČTK to dnes řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Příspěvková organizace města Znojma dostala pokutu již v říjnu, odvolala se ale právě k šéfovi ÚOHS. Ten nyní ale odvolání nevyhověl. Organizace se může proti pokutě bránit u soudu. Město s argumentací úřadu nesouhlasí a zvažuje, že se k soudu obrátí.

Firmu vybrala beseda mimo režim zákona formou veřejné zakázky malého rozsahu, tedy přímým oslovením, i když celková cena na zabezpečení kulturního programu byla vyšší než dva miliony korun. Beseda měla použít otevřenou formu veřejné zakázky, o kterou by se tak mohlo ucházet více firem.

"Zadavatel mohl obdržet i další nabídky, které mohly být i výhodnější, než ta nakonec vybraná," uvedl Rafaj. "Zajištění jednotlivých částí kulturního programu znojemského vinobraní mělo totiž přímou časovou, věcnou a místní souvislost," podotkl. Potvrdil proto pokutu, jejíž výše činí třetinu její maximální možné sazby.

"S argumentací ÚOHS nesouhlasíme," řekla ČTK mluvčí Znojma Denisa Šipošová. Historický průvod a scéna, historická tržiště a rytířské turnaje jsou podle města tři specifické oblasti, z nichž každá předpokládá zcela jiný typ dovednosti a kde jedna nepodmiňuje druhou.

Scelení všech tří věcí do jedné veřejné zakázky znamená podle ní umělé spojení několika různých předmětů činnosti dohromady. "Historický průvod se scénou předpokládá herecké, producentské nadání, v průvodu jde přes 450 postav, turnaje jsou zase vhodné pro různé menší historické skupiny a podobně," míní.

Právě zadání tří výběrových řízení podle názoru města umožňuje přihlásit se většímu množství potenciálních menších dodavatelů, buď na jednu zakázku nebo více. I v minulosti se tak vypisovala tři výběrová řízení zvlášť a každou ze tří zakázek zajišťoval jiný subjekt. "Zadání zakázek bylo veřejné, transparentní a rovné. Každý se s ním mohl seznámit, ať už na internetových stránkách nebo na úřední desce, a každý se mohl přihlásit. Nebyl porušen žádný zákon," míní mluvčí.

Znojemské historické vinobraní se loni konalo od 11. do 13. září. Každoročně bývá jednou z největších události v regionu, loni jej navštívilo zhruba 90.000 lidí. Znojemské historické vinobraní se koná od roku 1966.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.4 + 17.2) *

Zpět na přehled