Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS dal pokutu téměř milion korun za kartel hasičské techniky

ÚOHS dal pokutu téměř milion korun za kartel hasičské techniky

ÚOHS dal pokutu téměř milion korun za kartel hasičské techniky

30.10.2014 11:01, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil firmám Perspekta a Požární bezpečnost pokutu v souhrnné výši téměř jeden milion korun za kartel. Firmy koordinovaly své nabídky v tendrech na dodávky hasičské a záchranářské techniky. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Firma Požární bezpečnost má zaplatit 824.000 korun a Perspekta 148.000 Kč. Společnosti s antimonopolním úřadem spolupracovaly a pokuty jim byly proto sníženy o pětinu. Nedostaly také tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách, který jim jinak hrozil.

Firmy se na zakázkách domlouvaly na podzim 2013. Dohody se týkaly dvou zadávacích řízení na dodávky taktických vest a osvětlovacích souprav. Zakázky zadávaly subjekty z veřejného i privátního sektoru.

Požární bezpečnost zasílala Perspektě e-maily s žádostí, aby podala protinabídku v uvedených zadávacích řízeních. E-maily obsahovaly i tzv. krycí nabídky s vypsanou nabídkovou cenou a společnost Perspekta tyto nabídky použila při své účasti v tendrech.

Podle Rafaje Nebezpečí těchto dohod spočívá ve vyvolání dojmu skutečné a férové soutěže mezi uchazeči o zakázku. "Poptávající má zpravidla omezené možnosti detekce takových ujednání, kterými je de facto popřen smysl a přínos výběrového řízení, především v podobě vysoutěžené nižší ceny. Uvedený typ dohod pak v sobě kombinuje více protisoutěžních prvků, zejména cenová ujednání a dělení zákazníků, resp. trhu, tedy nejzávažnější způsoby narušení soutěže," uvedl Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.7 + 14.0) *

Zpět na přehled