Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS dal pokutu 100.000 korun hradeckému kraji, rozdělil tendr

ÚOHS dal pokutu 100.000 korun hradeckému kraji, rozdělil tendr

ÚOHS dal pokutu 100.000 korun hradeckému kraji, rozdělil tendr

26.3.2010 17:11, Zdroj: ČTK

Královéhradecký kraj dostal pokutu 100.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kraj nezákonně rozdělil jednu veřejnou zakázku za 8,7 milionu Kč na šest menších. ČTK to dnes řekl místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký. Kraj s verdiktem nesouhlasí a odvolal se proti němu k předsedovi úřadu Petru Rafajovi.

Postup kraje mohl podle Rudoleckého podstatným způsobem ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. "V případě využití standardních postupů mohl Královéhradecký kraj obdržet nabídky i od dalších dodavatelů, jež by mohly být ekonomicky výhodnější," uvedl.

Kraj vypsal celkem šest výběrových řízení na zpracování projektové dokumentace ke stavebnímu povolení pro projekty center odborného vzdělávání při několika středních a vyšších odborných školách.

Všechny zakázky ale jevily velmi výraznou podobnost. Byly součástí jednoho záměru zadavatele, šlo o služby stejného charakteru a smlouvy byly uzavřeny v krátkém časovém sledu. Zakázky také byly realizovány v objektech, které se nacházejí na území jednoho kraje.

Podle ÚOHS tak šlo o jedinou zakázku. Rozdělením se tak kraj vyhnul vypsání veřejného výběrového řízení a firmy vybíral oslovením konkrétních společností. Svým postupem kraj obešel i další povinnost platnou pro nadlimitní veřejné zakázky. Tou je zveřejnění tendru v informačním systému o veřejných zakázkách a Úředním věstníku Evropské unie.

Kraj zatím oficiální písemné vyjádření k dispozici nemá. "S pokutou kraj nesouhlasí a odvolal se. Nicméně si počká na to, až to přijde oficiálně a věc bude moci rozebrat podrobně," řekl ČTK mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Určitě se ale domníváme, že jsme nepochybili, dodal.

Kraj či jeho organizace v posledních měsících už několik pokut od ÚOHS dostaly. Loni v prosinci předseda úřadu potvrdil pokutu 800.000 korun za chyby v zakázce z roku 2006 na nákup údajně předraženého nábytku do jeho nového sídla. Proti pokutě se hodlá kraj bránit u soudu.

Letos v lednu pak Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje dostal pokutu 300.000 korun rovněž za chyby ve veřejných zakázkách z let 2007 a 2008 v hodnotě 35 milionů korun. Pokuta není pravomocná a holding se mohl odvol

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.1 + 28.6) *

Zpět na přehled