Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS chce do budoucna zkrátit délku řízení

ÚOHS chce do budoucna zkrátit délku řízení

ÚOHS chce do budoucna zkrátit délku řízení

1.8.2013 16:07, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chce do budoucna zkrátit délku řízení u veřejných zakázek. ČTK to dnes řekl jeho předseda Petr Rafaj. Podle Hospodářské komory se antimonopolní úřad stížnostmi firem zabývá příliš dlouho. Komora proto navrhuje změny v návrhu novely zákona o veřejných zakázkách. Předlohu ve středu schválila vláda a v září by ji mohl začít posuzovat Parlament.

Rafaj dnes ale také uvedl, že by Hospodářská komora sama mohla sehrát výraznou úlohu ve zkrácení doby projednávání případů. "Především pokud by se snažila působit na firmy, aby omezily takové návrhy na přezkum, které jsou jen součástí konkurenčního boje mezi uchazeči o veřejné zakázky a nezakládají se na reálném podezření na nezákonný postup zadavatele," uvedl Rafaj.

ÚOHS ročně projedná stovky případů. "Počet správních řízení má i v letošním roce stoupající tendenci a prakticky tak vykrývá navýšení počtu pracovníků, kteří se veřejnými zakázkami zabývají," uvedl Rafaj.

Podle Andrey Schelleové z advokátní kanceláře Achour & Hájek je nutné lhůty správních řízení před ÚOHS odlišovat od jiných druhů správních řízení. "Problematika veřejných zakázek vyžaduje vysokou odbornost, obsáhlé dokazování a získávání velkého množství informací," uvedla Schelleová.

ÚOHS loni výrazně posílil počet zaměstnanců, kteří se zakázkami zabývají. "To se jistě v nejbližší době odrazí i na délce lhůt pro vydávání rozhodnutí," dodala Schelleová.

Návrh novely zákona o veřejných zakázkách, který ve středu schválila vláda, mimo jiné zachovává současný limit pro veřejnou zakázku malého rozsahu u stavebních prací na třech milionech korun. Do Poslanecké sněmovny by se materiál mohl dostat v září. Jde už o dvacátou novelu tohoto zákona.

ÚOHS loni za chyby ve veřejných zakázkách uložil pokuty za téměř 40 milionů korun. Zahájil 650 správních řízení, o 120 více než v roce 2011.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.5 + 20.2) *

Zpět na přehled