Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 23. 1. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS bude znovu řešit tendr Brna na startovací byty

ÚOHS bude znovu řešit tendr Brna na startovací byty

ÚOHS bude znovu řešit tendr Brna na startovací byty

22.2.2012 14:41, Zdroj: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu prošetří tendr brněnské radnice na nákup 84 startovacích bytů pro mladé rodiny za 150 milionů korun. Antimonopolní úřad ho loni v červnu zrušil. Předseda úřadu Petr Rafaj ale nyní rozhodnutí svých podřízených změnil a vrátil jim případ znovu k došetření, uvedl ÚOHS na svém webu.

Podle původního rozhodnutí úřadu brněnská radnice chybovala při vypsání zakázky. Zadávací dokumentace neobsahovala údajně soupis stavebních prací, dodávek a služeb s výkazem výměr. Město dále sice jako základní hodnoticí kritérium stanovilo ekonomickou výhodnost nabídky, ale nestanovilo už dílčí hodnoticí kritéria tak, aby vyjadřovala vztah užitné hodnoty a ceny. V tendru pak údajně byly i některé další chyby. Město s tím nesouhlasilo a podalo odvolání.

Rafaj rozhodl, že jeho podřízení mají v novém řízení znovu řešit otázku, zda v řízení skutečně šlo o veřejnou zakázku na stavební práce. Budou se zabývat i hodnoticími kritérii zakázky nebo otázkou, zda změna v technických podmínkách týkající se vytápění vedla k rozšíření okruhu uchazečů, či nikoliv.

Investici do startovacích bytů schválili loni v březnu zastupitelé. Z výběrového řízení vybrala koalice jako vítěze dva subjekty - firmu Reko a sdružení firem Impera. Každá z nich postaví pro město bytový dům na sídlišti Kamechy mezi Bystrcí a Žebětínem. Obchod kritizovala opoziční TOP 09 - zastupitel Jaroslav Kacer ho označil za šrotovné pro developery. Primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) jeho výtky už dříve odmítl.

Kacer kritizoval to, že město nakupuje byty za tržní cenu, navíc i s pozemkem. Přitom má pozemky vlastní, na kterých by mohlo nechat byty postavit. Navíc by si tak zachovalo vliv na architektonické řešení, dispozici i další detaily. Pospíšil však už dříve v reakci na Kacerovy výtky uvedl, že situace na realitním trhu dává naději na výhodný nákup.

V domech, jejichž koupi zastupitelé schválili, mají být jedno- a dvoupokojové byty. Nájemné by mělo činit 50 korun za metr čtvereční. Je na úrovni toho, jaké dnes ve většině městských částí platí nájemníci obecních bytů s regulovaným nájemným. Pronájem bytů v nabídce realitních kanceláří téměř nelze sehnat za cenu pod 100 korun za metr čtvereční. Lidé budou moci startovací byty obývat pět let, pak se musejí odstěhovat.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.4 + 1.9) *

Zpět na přehled