Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS bude řešit další stížnost na tendr na opravu Národního muzea

ÚOHS bude řešit další stížnost na tendr na opravu Národního muzea

ÚOHS bude řešit další stížnost na tendr na opravu Národního muzea

23.10.2014 21:03, Zdroj: ČTK

Praha - Antimonopolní úřad dnes dostal další stížnost na výsledek výběrového řízení na rekonstrukci historické budovy Národního muzea v Praze (NM). České televizi (ČT) to řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Generální ředitel NM Michal Lukeš doplnil, že jde o neúspěšného uchazeče z konsorcia, jejíž vůdčí firmou je stavební společnost Hochtief.

Veřejnou zakázku na opravu muzea vyhrálo Sdružení M-P-I Národní muzeum, jehož účastníky jsou akciové společnosti Metrostav, Průmstav a IMOS Brno. Jeho nabídkovou cenu ve výši 1,352 miliardy bez DPH vyhodnotila výběrová komise jako nejvýhodnější. Tendr na rekonstrukci muzejní budovy v létě napadlo Sdružení Václavské náměstí 68, jehož vedoucím účastníkem je společnost Strabag. Stalo se tak poté, co bylo ze soutěže vyloučeno kvůli nesplnění podmínek při zpracování nabídkové ceny. Nejprve podalo námitku a pak podnět k antimonopolnímu úřadu, aby přezkoumal oprávněnost vyřazení.

Podle Rafaje se již prověřování první stížnosti chýlí ke konci. Úřad se ale nyní bude muset zabývat druhým podnětem. Lukeš ČT řekl, že stížnost očekával. Podle něj se firma Hochtief "již předtím snažila vyloučit všechny uchazeče, neboť je toho názoru, že nesplnili kvalifikační kritéria."

Na opravě Národního muzea zatím nikdo nepracuje. Podle harmonogramu by ale vítěz tendru měl začít s rekonstrukcí ještě letos. Doba stavby je odhadnuta na 42 měsíců. Historická budova, uzavřená pro veřejnost již tři roky, má být otevřena v roce 2018, kdy muzeum oslaví 200 let existence.

Lukeš stále věří, že by se mohl termín stihnout. Antimonopolní úřad podle něj pracuje rychle. První stížnost totiž podle něj obdržel zhruba před dvěma měsíci a již ji téměř vyřídil.

Stoprocentním hodnotícím kritériem tendru na rekonstrukci muzea byla cena. Tu měl nejnižší Strabag ve výši zhruba 1,15 mld korun, což bylo o 202 milionů méně, než u firmy na druhém místě. Podle zástupců NM ale nebyly v jeho nabídce oceněny některé položky. S tím firma nesouhlasí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.7 + 43.6) *

Zpět na přehled