Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS: Asociace energetických auditorů narušovala 12 let soutěž

ÚOHS: Asociace energetických auditorů narušovala 12 let soutěž

ÚOHS: Asociace energetických auditorů narušovala 12 let soutěž

4.12.2014 13:11, Zdroj: ČTK

Brno - Asociace energetických auditorů (AEA) narušovala 12 let soutěž na trhu. Musí za to zaplatit pokutu 384.000 korun. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je už pravomocné, asociace se proti němu neodvolala. ČTK to dnes řekl předseda úřadu Petr Rafaj.

Antimonopolnímu úřadu vadí některá interní ustanovení profesního a etického řádu asociace a honorářového řádu. Dostala se do něj ustanovení, podle kterých energetický auditor nemá poškozovat jiné členy asociace nepřiměřenými cenovými nabídkami objednateli. V návaznosti na toto ustanovení pak vydala asociace také dokument s názvem Výkonový a honorářový řád energetického auditora, podle něhož měli energetičtí auditoři vypočítávat své honoráře.

Podle Rafaje to mohlo mít dopad na nezávislou cenovou politiku auditorů. "Jednalo se o nepřímé určení cen prostřednictvím zakázaného rozhodnutí sdružení soutěžitelů, jehož cílem bylo narušení hospodářské soutěže na trhu zpracování energetického auditu," uvedl Rafaj.

Zakázané jednání trvalo více než 12 let. Auditoři byli do značné míry obeznámeni s cenovou politikou svých konkurentů. Asociace s úřadem po zahájení řízení spolupracovala, nakonec jí za to byla snížena pokuta o 20 procent.

Asociace byla založena v roce 1997. Sdružuje specialisty, kteří vypracovávají energetické audity, posudky, průkazy energetické náročnosti, kontrolují účinnost kotlů a tepelných rozvodů nebo klimatizačních systémů.

Kontrolou chování profesních asociací, sdružení a komor se ÚOHS zabývá dlouhodobě. Jejich činnost podle předsedy úřadu Petra Rafaje ovlivňuje soutěžní vztahy na trhu. "Při koncipování profesních řádů či statutů si (asociace) mnohdy neuvědomují, že zájmy profese se nemusejí nutně shodovat se zájmy spotřebitelů, a dostávají se pak do konfliktu se soutěžním právem," uvedl již dříve Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.2 + 0.8) *

Zpět na přehled