Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 27. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Údržbu státních silnic v Pardubickém kraji zajistí soukromé firmy

Údržbu státních silnic v Pardubickém kraji zajistí soukromé firmy

Údržbu státních silnic v Pardubickém kraji zajistí soukromé firmy

4.11.2018 13:15, Zdroj: ČTK

Pardubice - Údržbu silnic první třídy letos v zimě obstarají pouze soukromé firmy, krajští silničáři se na ní už nebudou svou technikou spolupodílet. Správa a údržba silnic (SÚS) Pardubického kraje jim bude pouze dodávat posypovou sůl a solanku na chemickou údržbu vozovek, a to na části okresů Pardubice a Chrudim. ČTK to sdělil provozní náměstek SÚS Marian Cvrkal. Konsorcium firem Eurovia a Sovis má údržbu státních silnic v kraji na starosti od loňska, tendr v regionu vyhrálo na osm let.

Krajští silničáři budou v zimě udržovat celkem 2989 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, z toho 201 kilometrů bude pouze pluhovaných. Neudržovaných úseků silnic je 134 kilometrů, což představuje čtyři procenta z jejich celkové délky.

"Zásadní je, že nezajišťujeme zimní údržbu na silnicích první třídy ani na nich nevykonáváme dispečersko-zpravodajskou službu," uvedl Cvrkal.

Ve srovnání s loňskem se tuto zimu zvýší rozsah solení o dalších 34 kilometrů v okolí Chrasti na Chrudimsku. Dosud se tyto silnice udržovaly inertním posypem.

Zimní údržbu na většině silnic si SÚS zajišťuje sama. Dodavatele si najímá jen na 581 kilometrů, tedy necelou pětinu. "Dále máme zajištěny drobné zemědělce a stavební či dopravní společnosti pro výpomoc na pluhování pro případ většího spadu sněhu a likvidaci možného kalamitního stavu," uvedl Cvrkal.

SÚS již nechala opravit, přestavět na zimní údržbu a seřídit techniku včetně servisu a revize silničních meteostanic. V létě se za nižší ceny předzásobila posypovým materiálem. Uskladněno má téměř 15.000 tun soli a 20.000 tun písků a drtí. Ve výše položených oblastech v rizikových úsecích vystavených větru také rozestavuje více než deset kilometrů zásněžek proti vzniku závějí.

Na celou letošní zimu mají krajští silničáři vyčleněno 98 milionů korun, na období do konce letošního roku z toho připadá 33 milionů korun. Podle Cvrkala činily náklady na zimní údržbu za loňský listopad a prosinec téměř 38 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.5 + 34.9) *

Zpět na přehled