Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Údajné pokusy o úplatky v České poště bude znovu řešit soud

Údajné pokusy o úplatky v České poště bude znovu řešit soud

Údajné pokusy o úplatky v České poště bude znovu řešit soud

31.5.2019 10:51, Zdroj: ČTK

Praha - Městský soud v Praze zrušil osvobozující rozsudek v kauze majitele bezpečnostní agentury Alkom Václava Růžičky, který se podle obžaloby pokusit uplácet manažery České pošty. Prvoinstanční soud podle předsedy soudního senátu Petra Beneše dostatečně nezdůvodnil svoje rozhodnutí, a případ bude muset projednat znovu. Kromě Růžičky čelí obžalobě také Radko Hašek a firma Alkom jako právnická osoba.

Růžička čelil obžalobě kvůli dvěma schůzkám s tehdejším bezpečnostním manažerem pošty Petrem Zoubkem, který chtěl vypovědět smlouvy s Alkomem a vypsat nový tendr na zajištění bezpečnostních služeb. Podle obžaloby mu Růžička v roce 2011 při jednání v centrále bezpečnostní firmy nabídl úplatek v nespecifikované výši za to, že učiní kroky k tomu, že smlouva nebude vypovězena.

Na další schůzce v pražské centrále pošty v roce 2012 pak podle obžaloby Růžička nabízel Zoubkovi jeden milion korun za to, že firma získá zakázku na zabezpečení depa v pražských Malešicích. Zoubek ani v jednom případě úplatek nepřijal, zároveň však údajné korupční jednání nenahlásil policii.

Druhá část kauzy se týká Haška, který se podle obžaloby v roce 2015 sešel s novým bezpečnostním ředitelem pošty Petrem Šlechtou. Nabídl mu podle spisu peníze a luxusní zájezdy v případě, že se neuskuteční žádný nový tendr na bezpečnostní služby, jehož vypsání opět pošta zvažovala. Šlechta nabídku odmítl a údajné korupční jednání oznámil.

Obvodní soud pro Prahu 8 loni rozhodl ve prospěch obžalovaných s odůvodněním, že jediným přímým důkazem byla výpověď Zoubka, což trestní senát nepovažoval za dostačující. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal.

Předseda soudního senátu Městského soudu v Praze Beneš dnes uvedl, že obvodní soud dostatečně nezohlednil rozpory ve výpovědích obžalovaných a klíčových svědků. V rozhodnutí podle něj nebylo zdůvodněno, proč se soud rozhodl považovat výpovědi svědků ohledně korupčního jednání za nevěrohodné. Navíc se neuskutečnila ani konfrontace mezi Růžičkou a Zoubkem, jejichž výpovědi si protiřečí.

Společnost Alkom Security zajišťovala bezpečnostní systémy pro poštu od 90. let. Od roku 2016 si pošta zajišťuje zabezpečení sama prostřednictvím dceřiné společnosti Česká pošta Security. Státní podnik a bezpečnostní firma proti sobě také vedou několik soudních sporů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.1 + 0.6) *

Zpět na přehled