Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » U ústní maturity z ČJ propadlo 4,3 pct studentů, stejně jako loni

U ústní maturity z ČJ propadlo 4,3 pct studentů, stejně jako loni

U ústní maturity z ČJ propadlo 4,3 pct studentů, stejně jako loni

1.7.2019 11:54, Zdroj: ČTK

Praha - Ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka letos na jaře nezvládlo 4,3 procenta středoškoláků, kteří skládali státní maturitu poprvé. Takzvaná čistá neúspěšnost je prakticky stejná jako loni. U ústní zkoušky z cizího jazyka propadlo 3,2 procenta prvomaturantů, před rokem jich bylo o tři desetiny víc. Vyplývá to z analýzy, kterou na webu zveřejnilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), jež maturity organizuje.

Ústní zkoušku z češtiny letos poprvé skládalo celkem 62.367 studentů, přes 33.000 bylo dívek. Rozdíl mezi neúspěšností chlapců a dívek se oproti předchozím třem ročníkům maturitní zkoušky o něco zvýšil, letos činí 0,3 procentního bodu. Chlapci tradičně - na rozdíl od didaktického testu - byli méně úspěšní než dívky. Neuspěli v 4,4 procenta případů, zatímco dívek propadlo 4,1 procenta.

Na gymnáziích tvoří neúspěšnost v ústních zkouškách z češtiny méně než dvě procenta, pod republikový průměr 4,3 procenta se dostala už jenom lycea. Nejhorší výsledek vykazují netechnické obory učilišť a nástaveb a také střední odborné školy zdravotní, pedagogické a humanitní. Meziroční změny ve výsledcích jednotlivých typů středních škol nejsou podle Cermatu významné.

Ke druhé povinné zkoušce ústní maturity se na jaře přihlásilo 67.737 maturantů, kteří zkoušku skládali poprvé. Z nich si drtivá většina z nich - 53.255 - vybralo cizí jazyk, matematiku zvolilo necelých 14.500 středoškoláků. Pro zkoušku z angličtiny se rozhodly bezmála tři čtvrtiny všech přihlášených, přes 50.000. Němčině dalo přednost přes 1800 studentů, ruštinu preferovalo 850 přihlášených a španělštinu 144. Jen 80 středoškoláků zvolilo francouzštinu.

Cermat v květnu oznámil, že u písemného testu z matematiky letos uspělo 84,5 procenta maturantů. Bylo to o 6,3 procentního bodu více než loni. Úspěšnost v didaktickém testu z češtiny a literatury se letos dostala na 89,7 procenta. Oproti loňskému roku to bylo o 0,3 procentního bodu méně. U testů z cizích jazyků se letos úspěšnost studentů posledních ročníků středních škol pohybovala od 98,5 procenta v případě španělštiny po 75 procent u němčiny.

Maturitní zkouška se skládá ze dvou částí - společné (státní) a profilové (školní). Aby žák uspěl u maturity, musí úspěšně složit povinné zkoušky obou těchto částí. V současnosti je povinná státní maturita z češtiny a jako druhý předmět si mohou středoškoláci zvolit matematiku, nebo cizí jazyk. Nejpozději od jara 2022 by středoškoláci měli povinně maturovat i z matematiky. O podobě státní maturitní zkoušky ale politici i odborníci dál vedou diskuse.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.4 + 40.8) *

Zpět na přehled