Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Tým inspektorů ÚOOÚ bude opět kompletní, Zeman jmenoval Rippelovou

Tým inspektorů ÚOOÚ bude opět kompletní, Zeman jmenoval Rippelovou

Tým inspektorů ÚOOÚ bude opět kompletní, Zeman jmenoval Rippelovou

18.7.2013 19:46, Zdroj: ČTK

Praha - Sedmičlenný tým inspektorů Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) bude znovu kompletní. Prezident Miloš Zeman dnes inspektorkou s účinností od počátku srpna jmenoval bývalou senátorku Jiřinu Rippelovou (dříve ČSSD).

Na webu Pražského hradu to oznámila prezidentova mluvčí Hana Burianová. Rippelová ve funkci nahradí Kamilu Bendovou, jejíž desetileté funkční období skončilo počátkem června.

Někdejší předsedkyně senátní ústavní komise Rippelová získala souhlas Senátu se svým jmenováním v polovině posledního červnového týdne. I když byla jedinou kandidátkou, v tajné volbě uspěla až na druhý pokus. Senátorský klub sociální demokracie, která má v horní komoře většinu, dal původně přednost svému členovi a někdejšímu předsedovi Sněmovny Miloslavu Vlčkovi (ČSSD). Poté, co sociálním demokratům Zeman naznačil, že ho v případě zvolení nehodlá jmenovat, Vlčkovu nominaci stáhli.

Nominace byla kritizována již dříve kvůli Vlčkově minulosti. Před posledními sněmovními volbami musel Vlček rezignovat na post šéfa dolní komory kvůli kauzám spojeným s dotacemi a půjčkami. Údajně lobboval za pětadvacetimilionovou dotaci sportovnímu sdružení, která ale nakonec skončila v luxusním hotelu. Podle ČSSD byl však ze všech obvinění soudně očištěn.

Čtyřiapadesátiletá právnička Rippelová se po rozchodu s ČSSD loni neúspěšně pokoušela senátorský mandát obhájit za zemanovce. Senátorkou byla za Domažlicko od roku 2006, v loňských senátních volbách ani nepostoupila do druhého kola.

Úřad pro ochranu osobních údajů, který vznikl před 12 lety, má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Provádění kontroly mají na starosti právě inspektoři. Mohou také vést správní řízení o uložení sankce a řízení o přestupcích. Za porušení zákona může úřad udělit až desetimilionovou pokutu a nařídit zničení shromážděných údajů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.2 + 38.9) *

Zpět na přehled