Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Týden.cz: Kubice podle Lessyho účelově obešel jeho náměstka

Týden.cz: Kubice podle Lessyho účelově obešel jeho náměstka

Týden.cz: Kubice podle Lessyho účelově obešel jeho náměstka

4.11.2013 11:07, Zdroj: ČTK

Praha - Odvolaný policejní prezident Petr Lessy trvá na tom, že ustanovení Martina Červíčka jeho nástupcem bylo v rozporu s právními předpisy, a tedy neplatné. Tehdejší ministr vnitra Jan Kubice totiž sám rozhodl o uvolnění Červíčka z funkce náměstka policejního prezidenta, ačkoliv o to prý měl správně požádat dalšího náměstka Pavla Osvalda. Lessy, který usiluje o návrat do čela policie, řekl serveru Týden.cz, že Kubice takto schválně obešel zákon.

Lessy v rozhovoru poukázal na to, že ministr vnitra má personální pravomoc pouze nad samotným policejním prezidentem. Protože Lessy byl v dané době jakožto policejní prezident v pracovní neschopnosti, statutárním orgánem policie měl být podle rozkazu jeho náměstek Osvald. Toho však prý Kubice obešel.

"Oni to neudělali z neznalosti, ale účelově. Protože kdyby Kubice požádal Osvalda o uvolnění Červíčka, tak Osvald by se dozvěděl, že je volné služební místo policejního prezidenta, přihlásil by se a už by se s tím musel ministr vypořádávat. Kubice nemusel vyhovět Osvaldovi, ale minimálně by musel říct, jak se bude mezi těma dvěma rozhodovat, a zdůvodnit své rozhodnutí," uvedl Lessy.

Kubice Lessyho odvolal v souvislosti s jeho obviněním z pomluvy a zneužití pravomoci. Obvodní soud ho však následně zprostil viny, a odvolací pražský městský soud dokonce v říjnu trestní řízení zcela zastavil s tím, že bylo nezákonné. Lessy se nyní chce co nejdříve sejít se současným ministrem vnitra Martinem Pecinou a seznámit ho s rozhodnutím soudu. Důvody, pro něž byl Červíček ustanoven policejním prezidentem, podle něj pominuly.

Právě Pecina musí případné dvojvládí v policii vyřešit. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka ČTK řekl, že schůzka s Lessym se neuskuteční přinejmenším do středy, dokdy je ministr na služební cestě v Turecku.

"Dnes již nemám žádné pochybnosti o tom, že se mě Kubice potřeboval zbavit. Jako záminka mu k tomu posloužilo nezákonné obvinění. Jsem si jist, že Kubice věděl, že obvinění je protiprávní. Přesto mě na hodinu vyhodil," prohlásil Lessy.

Podle něj by podobné situaci do budoucna zabránila změna služebního zákona, která by přesně stanovila podmínky, za nichž může být jmenovaný policejní prezident odvolán. "Jsme naprostou raritou v Evropě, když byl u nás policejní prezident odstřelen trestním řízením," uzavřel.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.6 + 4.5) *

Zpět na přehled