Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Tvrdík: CEFC má peníze na uhrazení pohledávek, odmítl kroky J&T

Tvrdík: CEFC má peníze na uhrazení pohledávek, odmítl kroky J&T

Tvrdík: CEFC má peníze na uhrazení pohledávek, odmítl kroky J&T

17.5.2018 23:39, Zdroj: ČTK

Praha - Čínská CEFC odmítá kroky finanční skupiny J&T k převzetí kontroly nad společností CEFC Group (Europe) Company. Čínská firma je připravena uhradit do pátečního odpoledne veškeré závazky vůči skupině J&T. Na svém twitteru o tom dnes informoval dosavadní místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík. Reagoval tak na oznámení J&T, že převzala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company.

Čínský státní konglomerát CITIC Group podle Tvrdíka na účet u ČSOB Praha odeslal 475 milionů euro (12,1 miliardy korun). O připravenosti uhradit veškeré závazky CEFC China do pátečních 14:00 byla společnost J&T informována už před rozhodnutím o přebrání výkonu akcionářských práv, uvedl Tvrdík. CITIC má v CEFC Europe podíl 49 procent.

Společnost J&T Private Investments (JTPI) svůj dnešní krok zdůvodnila tím, že CEFC v dohodnutém termínu neuhradila své pohledávky, které podle dřívějších informací činily 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). "V posledních dnech JTPI navíc získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, kterými chtěla bránit věřitelům ve výkonu jejich práv," uvedl mluvčí JTPI Petr Málek. Dodal, že věřitelé jsou připraveni jednat se společností CITIC, kterou považují za důvěryhodného a transparentního partnera.

J&T dnes uvedla, že odvolala představenstvo CEFC Group (Europe) a dosadila krizový management. Skončil tak i Tvrdík, který byl místopředsedou představenstva. Novými členy představenstva se stali Peter Kubík a Dušan Palcr.

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií, kterou vlastní.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

Kapitálově také v minulosti vstoupila do J&T Finance Group, ve které držela desetiprocentní podíl. V březnu 2016 se obě strany dohodly, že získá polovinu. Za poloviční podíl v JTFG měla zaplatit 980 milionů eur (26,3 miliardy Kč). V květnu 2017 změnu podílů schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na začátku letošního roku navýšení čínského podílu zamítla Česká národní banka, CEFC se odvolala, v březnu ale oznámila, že žádost o navýšení podílu stahuje.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.5 + 15.0) *

Zpět na přehled