Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Trestný čin se při nákupu sypačů podle jihlavského soudu nestal

Trestný čin se při nákupu sypačů podle jihlavského soudu nestal

Trestný čin se při nákupu sypačů podle jihlavského soudu nestal

23.8.2018 15:59, Zdroj: ČTK

Jihlava - Ředitel Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina Jan Míka ani bývalý náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) se při nákupu sypačů před devíti lety nedopustili trestného činu. Konstatoval to dnes soudce jihlavského okresního soudu Zdeněk Chalupa. Oba zprostil obžaloby. Podle žalobce Kamila Špeldy se dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, Míka navíc pletich. Pro oba požadoval šest až sedm let vězení a peněžitý trest. Proti dnešnímu rozhodnutí soudu se odvolal. Joukl s Míkou od začátku vinu odmítali.

Soud se zabýval nákupem 28 údajně předražených sypačů, za které krajští silničáři zaplatili přes 128 milionů korun. Žalobce se časovou osou snažil prokázat, že byl obchod připravený dřív, než se Míka stal šéfem krajských silničářů, že byl připravený pro konkrétního dodavatele a předražen o více než 30 milionů. Upozorňoval na korupční charakter jednání. Podle soudu se nic z toho nepodařilo prokázat.

Míka už dřív soud upozornil na to, že původní technika krajských silničářů byla nevyhovující, zastaralá a při provozování leckdy nebezpečná. Jeho trestním stíháním podle něj vyvrcholily spory uvnitř organizace, kterou začal řídit na jaře 2009. Nedovolil údajně pokračovat v nákupech levné, ale nevhodné techniky, navíc pořizované v rozporu se zákonem.

Zakázku na dodávku 28 sypačů v minulosti prošetřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, pochybení v průběhu zakázky nenašel. Podle žalobce ale byly podmínky diskriminační a zakázka byla předražená o asi 34 milionů korun. Poškozeným měl být Kraj Vysočina, který se však s žádostí o náhradu škody k řízení nepřipojil. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by z realizované zakázky měli obžalovaní prospěch, nebo že by někoho poškodili.

Joukl, v současnosti investiční náměstek ředitele Krajské správy a údržby silnici Kraje Vysočina, jednorázový nákup velkého počtu sypačů obhajoval potřebou snížení průměrného stáří techniky silničářů. Technické požadavky byly podle něj opodstatněné vzhledem k zimním poměrům na Vysočině a měly zajistit komfort a bezpečí řidičů. Soudce dnes nákup označil za pochopitelné manažerské rozhodnutí.

Žalobce podal obžalobu k Okresnímu soudu v Jihlavě začátkem roku 2015. Poté, co soudci řešili, v čí kompetenci případ je, rozhodl soudce Zdeněk Chalupa o zastavení trestního stíhání. Proti tomu podal státní zástupce stížnost. Krajský soud mu vyhověl a rozhodl, že soud má nařídit hlavní líčení, provést důkazy a teprve potom rozhodnout. Poprvé se hlavní líčení konalo v březnu 2017.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.7 + 33.9) *

Zpět na přehled