Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 8. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Trať z Brna do Přerova vyprojektují Sudop a Moravia Consult

Trať z Brna do Přerova vyprojektují Sudop a Moravia Consult

Trať z Brna do Přerova vyprojektují Sudop a Moravia Consult

11.10.2017 16:22, Zdroj: ČTK

Praha - V tendrech na projekční práce k miliardové stavbě na zrychlení železničního spojení mezi Brnem a Přerovem uspěly společnosti Sudop Brno a Moravia Consult Olomouc. Každá z firem zvítězila ve dvou ze čtyř vypsaných soutěží. První česká trať s maximální rychlostí do 200 kilometrů v hodině by měla být podle odhadu dokončená v roce 2024, řekla dnes ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.

Projektové práce na části trati z Blažovic do Přerova by měly v případě bezproblémového postupu trvat do roku 2020. V následujících čtyřech letech SŽDC počítá se stavbou jednotlivých úseků, uvedla Šubová.

Celá zakázka na modernizaci zhruba 75 kilometrů železniční trati je rozdělena na pět částí, soutěže na projekty ale SŽDC zatím vypsala čtyři. Projektová příprava prvního úseku mezi Brnem a Blažovicemi nabírá zpoždění. Není totiž zřejmé, jak bude vypadat podoba železničních tras v samotném Brně a kde nakonec bude umístěno hlavní brněnské nádraží.

Správa železnic v předchozích dnech uzavřela smlouvy na projekční práce s brněnským Sudopem na úseky z Blažovic do Vyškova a z Vyškova do Nezamyslic. Cena obou zakázek, vzešlá ze soutěže, je podle registru smluv přes sto milionů korun. Moravia Consult zpracuje projekty na úseky z Kojetína do Přerova a z Nezamyslic do Kojetína za přibližně 74 milionů korun.

SŽDC v létě ze soutěží vyřadila nabídky sdružení Cedop a francouzských projektantů Egis Rail, které bylo kvůli nižším cenám favoritem ve třech soutěžích. Správa železnic to odůvodnila tím, že francouzským inženýrům zrušila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě oprávnění pracovat v Česku.

Kvůli vyřazení ze soutěží se Cedop obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Správní řízení ale bylo kvůli nesložené kauci k dnešnímu dni zastaveno, řekla Šubová. Opakovaný podnět k antimonopolnímu úřadu podal Cedop opožděně, podle SŽDC tak nic nebrání uzavření smluv se Sudopem a Moravia Consult.

Díky modernizaci, která by podle odhadů měla vyjít na zhruba 35 miliard korun, se výrazně zkrátí jízdní doby mezi Brnem a Ostravou. Z Brna do Přerova se bude jezdit 30 minut, do Ostravy 77 minut. V současnosti jezdí vlaky 80, respektive 140 minut.

Na trati vznikne druhá kolej, která výrazně zvýší dopravní kapacitu. Díky tomu se může zvýšit počet dálkových vlaků do Ostravy, Olomouce a Zlína. Na trať by se rovněž mohla vrátit regionální doprava mezi Brnem a Vyškovem. Osobní vlaky totiž z této trati před mnoha lety zmizely a lidé musejí jezdit autobusy. Modernizace trati by tak mohla znamenat výrazný nárůst počtu cestujících.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.9 + 17.5) *

Zpět na přehled