Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Transparency International neuspěla u NSS v boji proti poplatku

Transparency International neuspěla u NSS v boji proti poplatku

Transparency International neuspěla u NSS v boji proti poplatku

21.1.2019 10:34, Zdroj: ČTK

Brno - Nevládní organizace Transparency International neuspěla u Nejvyššího správního soudu (NSS) v boji proti poplatku 10.000 korun za prošetření podnětu antimonopolním úřadem. Soud její kasační stížnost zamítl, zjistila ČTK z úřední desky. Zákon poplatek zavedl v řízeních, kde chce někdo upozornit na podezřelou veřejnou zakázku. Protikorupční aktivisté úpravu kritizují.

Transparency International v jednom konkrétním řízení poplatek nezaplatila, úřad se jejím podnětem nezabýval a organizace podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud ji zamítl s vysvětlením, že úřad jednal podle zákona a že poplatek spojený s podáním podnětu nemá protiústavní charakter. Stejný názor zaujal také NSS.

"V projednávaném případě nebylo vůbec sporné, že úřad postupoval v souladu se zákonem, aktivisté jen namítali, že ustanovení, podle něhož úřad postupoval, je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a chtěli, abychom věc předložili Ústavnímu soudu s návrhem na jeho zrušení," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Transparency International nyní sama může podat ústavní stížnost spojenou s návrhem na zrušení sporného ustanovení. Na ústavní soudce se už v minulosti obrátilo také občanské sdružení Oživení. Soud návrh odmítl, důvody odmítnutí byly procesní, spolek nezvolil správný typ žaloby. Ústavností poplatku se tak soud zatím blíže nezabýval.

Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. V zákoně se objevil z iniciativy poslanců. Norma konkrétně říká, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vybere poplatek 10.000 korun za každou veřejnou zakázku, u které pisatel podnětu spatřuje pochybení. Jestliže poplatek nezaplatí současně s podáním podnětu, úřad jej nemusí vyřizovat.

Ke kritikům poplatku patří také ombudsmanka Anna Šabatová. Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, antimonopolní úřad obdržel 1305 podnětů k veřejným zakázkám, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, tedy 6,34 procenta předchozího roku, uvedla loni v létě Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.9 + 33.2) *

Zpět na přehled