Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » TOP 09 a ODS se domluvily na pražské koalici

TOP 09 a ODS se domluvily na pražské koalici

TOP 09 a ODS se domluvily na pražské koalici

25.11.2011 08:13, Zdroj: ČTK

V Praze dnes neočekávaně rychle vznikla nová koalice. Na společném vládnutí se domluvily TOP 09 a ODS. Dohodu původně uzavřela pouze část občanských demokratů kolem primátora Bohuslava Svobody. Pod tlakem okolností se k nim připojili i další občanští demokraté. ODS získala funkci primátora a celkem pět míst v radě, TOP 09 má šest křesel. Koalice ODS a ČSSD se rozpadla na začátku týdne. Změny ve vedení města doprovodilo ukončení mnohamiliardové zakázky na svoz odpadu.

Zastupitelstvo hlavního města již schválilo vedení Prahy v nové sestavě. Z rady odvolalo všechny sociální demokraty, vedení metropole tak opustili náměstci primátora Karel Březina a Antonín Weinert a dva radní Lukáš Kaucký a Petr Dolínek.

Za ODS v čele Prahy zůstali stejní lidé, některým z nich se ale mění kompetence. TOP 09 bude jako první náměstek reprezentovat Tomáš Hudeček, který bude mít v kompetenci územní plán. Dalším náměstkem se stal Pavel Richter, odpovídat bude za infrastrukturu. Helena Chudomelová se bude jako radní starat o sport a školství, Eva Vorlíčková o informatiku, Lukáš Manhart o legislativu a Václav Novotný o kulturu. O konkrétním rozdělení pravomocí rozhodla během přestávky jednání zastupitelstva rada hlavního města.

O překvapivé ranní koaliční dohodě nebyl informován šéf pražské ODS Boris Šťastný, který je považován za lídra jedné ze dvou frakcí pražských občanských demokratů. Šťastný měl se Svobodou dlouhodobě spory. Dohodu nejprve ostře kritizoval, posléze ale pod ní svůj podpis připojil. Následovali ho i ostatní zastupitelé ODS s výjimkou starostky Prahy 6 Marie Kousalíkové. Ta smlouvu podepsala až poté, co ji v podvečer schválila regionální rada ODS.

Za Svobodu se již ráno postavil premiér Petr Nečas (ODS). Řekl, že s pravostředovou koalicí souhlasí a že Svoboda má jeho podporu. Svá slova zopakoval i po jednání regionální rady. Dohoda se líbí také předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, podle něj konečně na pražské radnici nastal stav, který "jakž takž" odpovídá výsledku voleb. Dodal, že TOP 09 stojí za Svobodou.

Prezidenta Václava Klause poslední zvraty na pražském magistrátu překvapily, nerozumí jim a "mračí se na ně". Klaus to řekl serveru Novinky.cz a Lidovým novinám. Sám spojení ODS a ČSSD na radnici pokládal za rozumné řešení. Teď se mu však prý zdá, že se někdo pustil do projektu, který se mu vymyká z ruky. Na otázku, zda je mu "intuitivně sympatičtější" Boris Šťastný nebo primátor Bohuslav Svoboda, připustil, že ke Šťastnému má "lidsky nepochybně blíže".

Koaliční smlouva počítá i s rozdělením výborů. Za předsedu finančního zastupitelé zvolili někdejšího volebního lídra TOP 09 Zdeňka Tůmu, který tak bude mít vliv na sestavování rozpočtu. Z čela výboru byl odvolán předseda pražské ČSSD Petr Hulinský. ODS by měla mít šest předsedů výborů, mezi nimi například pro bezpečnost nebo infrastrukturu, TOP 09 bude šéfovat pěti výborům. Kontrolní výbor má připadnout napříště opoziční ČSSD.

Tůma serveru iHNed.cz řekl, že návrh, aby nyní TOP 09 neusilovala o primátorské křeslo, byl jeho osobní ústupek. Pokud ODS neudělá maximum pro to, aby v hlavním městě "odřízla kmotry od transakcí", tak nová pražská koalice TOP 09 s občanskými demokraty nemá nárok na přežití, uvedl

ODS a TOP 09 chtějí do měsíce předložit své programové prohlášení. Ve svém názvu se koalice odkazuje na rozpočtovou odpovědnost, transparentnost a boj proti korupci.

Vzápětí po vytvoření nové rady se dnes rozhodlo o zrušení obřího tendru na desetileté nakládání s komunálním odpadem v Praze. Podle některých kritiků, mimo jiné zastupitelů TOP 09, byla zakázka předražená. Předpokládaná hodnota tendru byla 13,2 miliardy, nejnižší nabídka byla ale o více než tři miliardy vyšší. Magistrátní komise vyřadila všechny tři nabídky, které došly. Náměstek Radek Lohynský (ODS), který má nově tuto problematiku na starosti, dal pokyn ke zrušení tendru, řekl ČTK.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.3 + 31.1) *

Zpět na přehled