Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ťok: ÚOHS prověřuje mýtný tendr nestandardně

Ťok: ÚOHS prověřuje mýtný tendr nestandardně

Ťok: ÚOHS prověřuje mýtný tendr nestandardně

16.11.2017 17:15, Zdroj: ČTK

Praha - Ministerstvo dopravy se ohradilo proti způsobu, jakým Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prošetřuje tendr na nového provozovatele elektronického mýta na základě podnětů současného provozovatele Kapsch. Postup antimonopolního úřadu označilo za nestandardní. Uvedl to dnes ministr dopravy Dan Ťok v tiskové zprávě.

Ministerstvo dostalo podle Ťoka v poslední době od antimonopolního úřadu "dva reálně nesplnitelné požadavky" o doplnění informací. Vždy je dostalo v pátek se lhůtou na vypracování do pěti dnů včetně víkendu.

"Postup ze strany antimonopolního úřadu při prověřování podnětů firmy Kapsch jsme doposud považovali za korektní. Je to jedna z největších zakázek v historii, nechť je řádně a nestranně překontrolována. V poslední době však došlo ze strany ÚOHS k několika krokům, které musíme označit přinejmenším za nestandardní," uvedl Ťok.

Koncem října antimonopolní úřad vyzval ministerstvo k doplnění dokumentů od uchazečů o zakázku. Současně požadoval, aby ministerstvo v těchto dokumentech označilo, co je obchodní tajemství a do pěti dnů předalo ÚOHS. Šlo o více než 3000 stran textu, což podle Ťoka nešlo za pět dní včetně soboty a neděle nejen z časových důvodů splnit. Ochrana obchodního tajemství uchazečů tendru je zákonnou povinností ÚOHS a ministerstvo nemůže určovat, co jím je a není.

Zákon podle ministra ani nestanoví další požadavek ÚOHS z minulého týdne. "Úřadu máme předložit mimo jiné i protokoly z posouzení kvalifikace uchazečů, které se podle zákona nemusí vyhotovovat a které mohou účastníkovi řízení při nahlédnutí do spisu poskytnout cenné informace o konkurenci a obchodním tajemství jiných uchazečů. To bohužel vytváří dojem, že cílem už není tendr řádně prověřit, ale dostat nás do časové tísně a nalézt záminku k jeho zrušení či pozastavení, jak požaduje Kapsch," dodal ministr.

Ministerstvo opakovaně kritizuje Kapsch za obstrukční jednání. Cílem je podle úřadu shodit tendr na mýto dřív, než uchazeči stačí přijít s nabídkami, které ukážou, nakolik je současná cena konkurenceschopná.

Ministerský tendr, do kterého se přihlásili čtyři uchazeči, počítá s tím, že po roce 2019 se zpoplatnění rozšíří o 900 kilometrů silnic I. třídy z nynějších zhruba 230 kilometrů. O rozšíření rozhodla před rokem vláda. Mýtné se v Česku vybírá elektronicky od roku 2007, nyní tvoří zpoplatněnou síť více než 1400 kilometrů dálnic a silnic 1. třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun, za loňský rok 9,89 miliardy korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.1 + 48.3) *

Zpět na přehled