Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ťok je kritizován dlouhodobě, k Petříčkovi má výhrady také Hrad

Ťok je kritizován dlouhodobě, k Petříčkovi má výhrady také Hrad

Ťok je kritizován dlouhodobě, k Petříčkovi má výhrady také Hrad

1.1.2019 20:45, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitky ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), s jejichž činností nejsou spokojení komunisté, na jejichž hlasech závisí menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO):

 

Dan Ťok (59)

- Někdejší generální ředitel a předseda představenstva ve společnosti Skanska (2008 až 2014) usedl do křesla ministra dopravy začátkem prosince 2014 a zanedlouho se stane nejdéle sloužícím ministrem dopravy v historii samostatné ČR. Déle - čtyři roky a měsíc - byl ministrem pouze lidovec Milan Šimonovský v letech 2002 až 2006

- Ťok přitom patří dlouhodobě k nejvíce kritizovaným ministrům, v poslední době čelil vlně stížností kvůli problémům s rekonstrukcí dálnice D1, kterou v polovině prosince postihla kvůli táhnoucí s opravě jednoho úseku na Vysočině a sněžení mnohahodinová kalamita. Ťok vzbudil nelibost i slovy "doufali jsme, že kalamitní sníh nepřijde, bohužel přišel", kterými se částečně snažil potíže zdůvodnit.

- V současné vládě přitom původně nechtěl usednout, letos v polovině května při jednání o jejím sestavování řekl, že už nechce být ministrem, mimo jiné kvůli stupňujícím se požadavkům komunistů. Navíc v té době cítil slabou podporu od hnutí ANO v prosazování tendru na výběr mýta. Babiš počátkem června řekl, že Ťoka v mýtu podporuje. Také po poslední kauze s dálniční kalamitou Babiš řekl, že situace na dálnici D1 je problém Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), ne osobně Ťoka.

- Tendr na mýtné řeší Ťok prakticky od začátku působení v čele ministerstva, přípravy výběrového řízeni ovšem začaly ještě za jeho předchůdce Antonína Prachaře (ANO). Po průtazích byl nakonec tendr vypsán v červnu 2017 a za vítěze MD vybralo konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF a slovenský SkyToll. S tím nesouhlasil dosavadní provozovatel, firma Kapsch, podpis smlouvy odložilo i rozhodnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kontrakt byl ale nakonec v září podepsán a v prosinci postup potvrdil i ÚOHS.

- Vedle potíží kolem mýtného, kvůli kterého se Ťok dostal do ostrého sporu s Kapschem, vyčítali dopravní odborníci a profesní svazy v dopravě ministrovi i nedostatek připravených projektů, které by bylo možné okamžitě začít stavět. Pozitivně naopak hodnotili personální stabilizaci ŘSD.

 

Tomáš Petříček (37)

- Ministrem zahraničí se stal v polovině října, téměř čtyři měsíce po jmenování vlády, předtím vedl resort šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Prezident Miloš Zeman totiž odmítl jmenovat šéfem diplomacie europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) s odkazem na to, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a českou proizraelskou politiku. Proti byli také komunisté. Média připomínala i to, že Poche před prezidentskými volbami podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

- Petříček od srpna působil jako náměstek ministra zahraničí, předtím byl mimo jiné Pocheho asistentem a poradcem v EP. Právě blízkost k někdejšímu nominantovi do čela MZV Zeman Petříčkovi vyčítá. Koncem listopadu v souvislosti s ministrovým vlažným postojem k záměru přesunout českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, prezident nepřímo označil Petříčka za Pocheho loutku. "Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné," řekl Zeman.

- Vůči Petříčkovi se v té době vymezil i Babiš, který v té době čelil aféře kvůli údajnému únosu jeho syna. Nelíbilo se mu, že Petříček před jednáním sociálních demokratů o jejich postoji v hlasování o nedůvěře vládě řekl, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán.

- Do sporu se Zemanem se ministr zahraničí dostal i kvůli záměru na změnu klasifikace některých zastupitelských úřadů. Prezident Petříčkův plán prezentoval před listopadovou návštěvou premiéra Viktora Orbána v Praze jako nediplomatické snižování významu některých ambasád včetně té v Maďarsku. Orbánovi se za věc omluvil. Petříček argumentuje tím, že jde pouze o interní technickou záležitost MZV, od které se odvíjí rozpočet. Později Petříček oznámil, že konkrétní návrhy představí až začátkem letošního roku.

- Petříček, který čelí kvůli postoji k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři kritice komunistů, vzbudil před koncem roku pozornost i kvůli novému ukrajinskému zákonu, který rozšiřuje řady ukrajinských válečných veteránů o někdejší banderovce. "Se složitými kapitolami dějin se každá země musí vypořádat sama," sdělilo k tomu nejprve MZV deníku Právo, Petříček později řekl, že při své letošní plánované návštěvě Ukrajiny bude o zákoně mluvit se svými protějšky. Prezident Zeman pokládá banderovce, kteří měli během druhé světové války na svědomí také vyvražďování volyňských Čechů, za válečné zločince.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.6 + 22.5) *

Zpět na přehled