Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ťok: Důvody zrušení tendru na provoz registru nejsou racionální

Ťok: Důvody zrušení tendru na provoz registru nejsou racionální

Ťok: Důvody zrušení tendru na provoz registru nejsou racionální

26.8.2015 17:25, Zdroj: ČTK

Praha - Důvody pro zrušení soutěže na provoz registru vozidel nejsou racionální. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Soutěž na provoz systému shromažďujícím data o vozidlech zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem je formulace podmínek kvalifikace budoucího provozovatele, které ministerstvo stanovilo jako vzdělání technického směru. To je podle ÚOHS sporný a nedostatečně vysvětlený požadavek. S tím ministerstvo dopravy nesouhlasí a podá proti rozhodnutí úřadu rozklad.

"Já bych se chtěl zeptat a v tomto případě přímo pana předsedy (ÚOHS Petra Rafaje), který vím, že vystudoval Báňskou technickou univerzitu v Ostravě, jestli nerozumí výrazu vzdělání technického směru," řekl Ťok. Podle něj poslední výroky antimonopolního úřadu hospodářskou soutěž nechrání, ale naopak brzdí nebo zamezují. Zároveň dodal, že nechce zpochybňovat vážnost úřadu nebo jeho právní postavení.

Podle Ťoka koncem července ÚOHS ministerstvu vzkázal, že soutěž na provozovatele registru vozidel je v pořádku. Poté ale 13. srpna předběžným opatřením zakázal s vítězem tendru společností O2 uzavřít smlouvu a nyní celou soutěž zrušil, uvedl ministr. Pokud by nevyšel opravný prostředek, kterým je rozklad k předsedovi ÚOHS Rafajovi, je ministerstvo ochotné se soudit, protože soutěž na provoz registru považuje za správně vypsanou.

Kvalifikační požadavky stanovené jako vzdělání technického směru je možné podle Ťoka nalézt v devíti z deseti výběrových řízení. Tuto formulaci obsahuje minimálně pětice platných zákonů, například zákon o odpadech, energetický zákon nebo zákon o provozu vozidel na pozemních komunikacích. Podmínku technického vzdělání je ale možné nalézt i ve výběrových řízeních antimonopolního úřadu, dodalo ministerstvo.

Centrální registr vozidel vyřizuje žádosti spojené s přihlašováním a odhlašováním automobilů. Dosavadní provozovatel ICZ nahradil dřívějšího provozovatele, firmu ATS Telcom. Ta systém spravovala od léta 2012, kdy registr přešel pod ministerstvo dopravy. Komplikovaný přechod z jednoho úřadu na druhý způsobil dlouhé fronty žadatelů o změny v registru na přepážkách.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.1 + 24.3) *

Zpět na přehled