Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 27. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Testy uchazečů o řidičský průkaz budou kontrolované online

Testy uchazečů o řidičský průkaz budou kontrolované online

Testy uchazečů o řidičský průkaz budou kontrolované online

18.4.2012 18:15, Zdroj: ČTK

Zkušební testy uchazečů o řidičský průkaz by v budoucnu měly být kontrolované online prostřednictvím internetu. Počítá s tím projekt ministerstva dopravy, který kromě online připojení zkušebních míst propojí systémy dopravně správních agend. Systém by měl být spuštěn začátkem příštího roku a podle předběžných odhadů by měl stát 25 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných v registru veřejných zakázek. Úřad si od toho slibuje omezení podvodů při zkouškách.

"Systém přinese výrazně lepší zabezpečení, než je tomu doposud," řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Významným bodem je i elektronické propojení systému s evropským registrem dopravců. Součástí uvedené novinky je i takzvaný e-learning určený pro zaměstnance ministerstva, který v současnosti chybí a mohl by nahradit klasická vstupní školení a seznámit nové zaměstnance s vnitřními předpisy.

Zvýšení transparentnosti zkušeních testů oceňují i zástupci provozovatelů autoškol. "Současný stav umožňuje velmi široké možnosti podvádění," uvedl předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný. Testy v současnosti probíhají offline, údaje se odesílají dávkově na konci pracovního dne. Kontroloři se tak dnes pouze zpětně dozví, že zkoušky se uskutečnily, že se jich účastnilo určité množství lidí a to, zda prospěli. S online připojením se budou moci připojit přímo do administrace a průběh zkoušky sledovat, dodal Horázný.

Nízkou úroveň zabezpečení současného systému připustil i Novák. Dnes je podle ministerstva dopravy možné se do systému "nabourat" a s daty manipulovat, což by podle Nováka měl projekt zlepšit. Systém je součástí programu elektronizace služeb veřejné správy a bude financovaný převážně ze strukturálních fondů Evropské unie.

Zpřísnění způsobu udělování řidičských oprávnění chystá i připravovaný zákon o autoškolství, který má mimo jiné obsahovat různá protikorupční opatření, řekla ČTK Ivana Pánková, ředitelka BESIP. Jde zejména o změnu postavení zkušebních komisařů, kteří by neměli spadat pod města, ale pod novou profesní organizaci zkušebních komisařů s pobočkami v krajských a okresních městech.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.7 + 21.6) *

Zpět na přehled