Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Tendr ČSÚ k sčítání lidu je podle antimonopolního úřadu v pořádku

Tendr ČSÚ k sčítání lidu je podle antimonopolního úřadu v pořádku

Tendr ČSÚ k sčítání lidu je podle antimonopolního úřadu v pořádku

21.4.2010 16:45, Zdroj: ČTK

Tendr Českého statistického úřadu (ČSÚ) na generálního dodavatele informačních technologií za 462 milionů korun bez daně je podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pořádku. Antimonopolní úřad proto s ČSÚ zastavil správní řízení. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. ČSÚ zvažuje právní kroky vůči firmě Unicorn, jejíž vedení vyvolalo pochybnosti o tendru.

"ÚOHS neshledal v postupu zadavatele při stanovení technických kvalifikačních předpokladů porušení zákona o veřejných zakázkách," uvedl Rafaj. Do tendru se přihlásili dva zájemci, z nichž jako nejvýhodnější vybral ČSÚ nabídku firmy Hewlett-Packard. Ani jeden z nich si na zakázku nestěžoval, na ÚOHS se obrátil kvůli pochybnostem sám statistický úřad.

ČSÚ v souvislosti s tendrem zvažuje právní kroky vůči společnosti Unicorn. "V průběhu uplynulých měsíců došlo k nehorázným, nepodloženým a neprokázaným útokům na dobré jméno Českého statistického úřadu, jeho konkrétních zaměstnanců a některých dalších osob spojených s tímto výběrovým řízením," prohlásil místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. O konkrétní podobě těchto kroků se zástupci ČSÚ nezmínili. Podle právního zástupce úřadu Jaromíra Císaře není vyloučena žaloba ani trestní oznámení.

Unicorn se podle generálního ředitele Vladimíra Kováře v průběhu výběrového řízení setkal s řadou podivných situací a okolností, které nasvědčovaly tomu, že tendr neproběhl korektně a transparentně. "Veškeré informace, které jsme v této souvislosti měli k dispozici, jsme předali Policii ČR a částečně také zástupcům tisku. Přezkoumání ÚOHS jsme neiniciovali a s jeho závěry se neztotožňujeme," uvedl ve vyjádření pro ČTK.

Pokud by ÚOHS zakázku zrušil, příprava sčítání lidu by se pozdržela a zkomplikovala. Dnešní rozhodnutí ÚOHS podle ČSÚ znamená, že sčítání lidu v roce 2011 ohroženo nebude. "Jakmile nabude rozhodnutí ÚOHS právní moci, okamžitě podepíšeme smlouvu s vítěznou firmou na generálního dodavatele informačních technologií, kterou je společnost Hewlett Packard," sdělil ČTK mluvčí Sčítání lidu, domů a bytů Ondřej Kubala.

"Společnost HP po podpisu smlouvy vynaloží maximální úsilí pro eliminaci téměř čtyřměsíčního skluzu, který v tomto projektu nastal tak, aby ČR dostála svým mezinárodním závazkům," uvedl generální ředitel HP ČR Jan Kameníček. Firma podle něj v celém průběhu výběrového řízení postupovala v naprostém souladu s právním řádem ČR.

Smlouva měla být podepsána už 19. prosince. Poté, co se v Hospodářských novinách objevily informace, že tendr mohla provázet korupce, požádal Český statistický úřad ÚOHS o přezkoumání tendru. "O šetření nás požádal místopředseda ČSÚ, a to z toho důvodu, že vznikla mediální kampaň kolem této zakázky, že byla zmanipulována a vedena špatně," řekl dnes ČTK a České televizi Rafaj.

ÚOHS se ve správním řízení zabýval stanovenými kvalifikačními předpoklady v zakázce. Zkoumal i věci, které se úřad dozvěděl z médií. Oslovil také firmy, které si vyzvedly zadávací dokumentaci. "Valná většina z nich označila soutěž jako pro ně nediskriminační," podotkl Rafaj.

Své rozhodnutí chtěl původně ÚOHS zveřejnit již zhruba před necelými dvěma týdny. Na poslední chvíli ale dostal další vyjádření od policie, zveřejnění rozhodnutí proto odložil. Od policie přišly podle Rafaje podněty týkající se toho, zda mohli v průběhu zakázky vstupovat do hodnocení experti. "To zákon dovoluje, experti můžou při hodnocení do toho vstupovat a připravit podklady pro jednání hodnotící komise. Tam si pak komise nese odpovědnost sama," podotkl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.0 + 34.8) *

Zpět na přehled