Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Takzvaný "lex Babiš" vyvolal mimo jiné napětí ve vládní koalici

Takzvaný "lex Babiš" vyvolal mimo jiné napětí ve vládní koalici

Takzvaný "lex Babiš" vyvolal mimo jiné napětí ve vládní koalici

19.12.2016 11:46, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o novele zákona o střetu zájmů, kterou dnes vetoval prezident Miloš Zeman:

 

- Nová právní úprava, nazývaná často "lex Babiš", se začala rodit začátkem letošního roku i v souvislosti s účastí podnikatele Andreje Babiše v politice. To, že místopředseda vlády, ministr financí a šéf hnutí ANO zároveň vlastní jednu z největších firem v zemi a ovládá i řadu médií (mediální dům Mafra, rádio Impuls, televize Óčko), dlouhodobě kritizuje zejména pravicová opozice. Babiš ale tvrdí, že svůj Agrofert od vstupu do vlády neřídí a v jeho prospěch nevystupuje.

- Ještě před novelou zákona o střetu zájmů, která by měla upravit pravidla až pro příští ministry, přitom rozhodovali poslanci o jiném zákonu, který se mohl dotknout Babišova podnikání. V březnu Sněmovna hlasovala o zákonu o veřejných zakázkách, do kterého navrhoval poslanec Martin Plíšek (TOP 09) přidat ustanovení, podle kterého by se o zakázky nemohly ucházet firmy, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády.

- Plíškův návrh podpořila nejmenší vládní strana KDU-ČSL, sociální demokraté stejně jako ANO ale byli proti. "Zdá se, že návrh je v rozporu s evropskými pravidly," řekl tehdy například poslanec ČSSD a současný ministr pro legislativu Jan Chvojka a podobně hovořila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Dolní komora nakonec Plíškův návrh neschválila, pro omezení hlasovali lidovci, poslanci TOP 09, ODS a komunisté.

- V září Sněmovna schválila zpřísnění zákona o střetu zájmů i s některými omezeními pro podnikání členů vlády, které zjevně míří na Babiše. Členové kabinetu sice budou moci dál ovládat firmy, společnosti ale nebudou mít přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Omezení mají platit pro společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Zákon také zakazuje budoucím členům vlády, ale i dalším veřejnými činitelům jako jsou poslanci či senátoři provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

- V říjnu zákon projednal Senát, který ho vrátil s úpravami do Sněmovny, která koncem listopadu novelu potvrdila v senátní verzi. Ta mimo jiné odročila z ledna na září účinnost některých nových částí zákona, které například předpokládají, že politici budou dávat majetková přiznání i při vstupu do politiky. Rozšíří se okruh funkcionářů, kteří budou pod normu spadat, například o soudce a státní zástupce.

- Proti novele ostře vystupovalo hnutí ANO. "Toto je samozřejmě další útok na moji osobu, já říkám, ať poslanec rovnou navrhne zákon, aby Babiš nebyl v české politice, protože k tomu to směřuje," řekl 17. března předseda ANO. Části novely zákona o střetu zájmů jsou podle ANO legislativním zmetkem, mění pravidla hry uprostřed soutěže a odporují ústavě.

- ANO ale postupně mírně změnilo rétoriku, doprovázející nesouhlas se zákonem. Zatímco ještě v březnu hovořil Faltýnek v této souvislosti o hrozbě konce koalice, koncem srpna už připustil, že postoj sociálních demokratů a lidovců není důvodem pro zánik vládní sestavy. Po schválení zákona koncem listopadu ANO i Babiš hovořili o možnosti obrátit se kvůli zákonu na Ústavní soud.

- Prezident Miloš Zeman po prvním přijetí zákona ve Sněmovně, ohlásil, že normu pravděpodobně nebude vetovat, byť by zákony neměly být přijímány proti jednomu člověku. Po listopadovém schválení zákona Lidové noviny uvedly, že si prezident nechal vypracovat právní analýzu a zvažuje veto zákona. Dnes Zeman zákon vrátil Parlamentu, podle něj je předpis v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.9 + 21.7) *

Zpět na přehled