Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » SŽDC se odvolala proti pokutě 900.000 korun od ÚOHS

SŽDC se odvolala proti pokutě 900.000 korun od ÚOHS

SŽDC se odvolala proti pokutě 900.000 korun od ÚOHS

21.12.2012 18:10, Zdroj: ČTK

Brno - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se odvolala proti pokutě 900.000 korun, kterou dostala na podzim od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK to dnes řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Případem se bude zabývat rozkladová komise předsedy ÚOHS Petra Rafaje.


SŽDC podle antimonopolního úřadu chybovala v zakázce o objemu 237 milionů korun na modernizaci tratě mezi Lysou nad Labem a Prahou-Vysočany. Správa chybovala podle ÚOHS tím, že z tendru neoprávněně vyloučila společnost Skanska, jejíž nabídka byla o více než čtvrtinu nižší než nakonec realizovaná cena.

Podle SŽDC byla u některých objektů stavby nabídka Skansky mimořádně nízká. Po firmě chtěla zdůvodnění cen. Zadavatel konkrétně požádal o rozepsání agregovaných položek v nabídce podle podrobných technických specifikací a o ověření cen dodávek u jednotlivých dodavatelů.

Společnost Skanska požadované vysvětlení předložila, zadavatel ji však přesto vyloučil se zdůvodněním, že jednotlivé ceny nebyly podloženy patřičnými podklady.

Podle ÚOHS byl tento postup nezákonný. "Skanska požadavky zadavatele na vysvětlení mimořádně nízké nabídkové ceny splnila, neboť položky rozepsala a uvedla jednotkové ceny dodávek a montáže i ceny od dodavatelů. Zadavatel nemohl uchazeči vytýkat absenci dalších dokumentů zdůvodňujících mimořádně nízkou nabídkovou cenu, když žádné další podklady ve své žádosti nepožadoval," uvedl již dříve Rafaj.

Podle SŽDC nabídka Skansky vykazovala na rozdíl od ostatních nabídek znaky mimořádně nízké nabídkové ceny. "Důvodem pro podání rozkladu je skutečnost, že uchazeč nebyl vyloučen z důvodu nepředložení 'patřičných podkladů', nýbrž proto, že ve svém zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny neuvedl žádná objektivní fakta, kterými by vysvětlil důvod mimořádně nízké nabídkové ceny obsažené v jeho nabídce tak, jak vyžaduje zákon o veřejných zakázkách," uvedl koncem října mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.5 + 4.2) *

Zpět na přehled