Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 21. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Systém sdílených kol začne v Ostravě v polovině dubna

Systém sdílených kol začne v Ostravě v polovině dubna

Systém sdílených kol začne v Ostravě v polovině dubna

27.3.2019 12:36, Zdroj: ČTK

Ostrava - Systém sdílených kol začne letos v Ostravě fungovat od poloviny dubna. Po městě bude rozmístěno přes 200 cyklostojanů, které budou sloužit nejen pro bikesharingová kola, ale můžou je využívat také všeobecně majitelé kol. Provoz systému tentokrát bude v Ostravě ukončen 15. prosince, řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Původně měl systém fungovat už od začátku dubna. Dvoutýdenní odklad je proto, aby v krajském městě mohlo být hned od počátku v provozu všech 600 kol. Kola městského typu budou mít tři rychlostní převody a úložný košík.

"Do veřejné zakázky na provozování bikesharingu se pro letošní rok přihlásily dvě společnosti - Rekola a nextbike. Ekonomicky výhodnější nabídku podala společnost nextbike Czech Republic, se kterou město podepsalo smlouvu," připomněla Šebestová.

Na každou výpůjčku kola město přispěje asi deseti korunami. Očekává, že ho osmiměsíční provoz vyjde na 4,5 milionu korun. Nabídka společnosti Rekola byla zhruba o pětinu vyšší.

"Nezávisle na vítězné společnosti nextbike, která provozuje modrá kola, budou ve městě fungovat také růžová kola (firmy Rekola), která znají Ostravané i návštěvníci města z loňského roku. Budou ale jen v centrální části a budou fungovat bez podpory města," doplnila Šebestová.

Dotovaná kola se proti tomu objeví i v dalších městských částech. S umístěním stojanů se počítá kromě centrálního obvodu i ve Slezské Ostravě, Vítkovicích, Petřkovicích, Mariánských Horách a Hulvákách, Jihu, Porubě a Hošťálkovicích.

Slavnostní zahájení bikesharingu je naplánováno na pondělí 15. dubna od 13:00 před radnicí na Prokešově náměstí. Loni město systém zkoušelo v pilotním provozu a kola z ulic zmizela v listopadu. Letos se systém rozšířil a smlouvu na jeho provoz město uzavřelo na osm měsíců, příští rok zřejmě bude hledat provozovatele znovu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.3 + 25.6) *

Zpět na přehled