Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Švédsko hájí ceny za gripeny

Švédsko hájí ceny za gripeny

Švédsko hájí ceny za gripeny

28.7.2012 08:40, Zdroj: vz24.cz

Navzodry tomu, že platit dvě miliardy korun ročně za pronájem 14 stíhaček JAS-39 Gripen se českému premiérovi Petru Nečasovi zdá mnoho, Švédové trvají na tom, že cena je dobrá. S nabídkou proto nechtějí nijak hýbat nechtějí. Uvedl to server iHNed.cz.

"S českou vládou jednáme o nových podmínkách na pronájem letounů JAS-39 Gripen od jara. Do Prahy jsme poslali dobrou, konkurenceschopnou nabídku," řekla mluvčí Švédské obranné exportní agentury zajišťující kontrakt s českou stranou Sofia Karlbergová, která zároveň odmítla komentovat Nečasovy výpady.

"Umím si představit i variantu, kdy by armáda mohla na letadla vypsat soutěž a od roku 2015 používat jiné stroje," prohlásil minulý týden Nečas s tím, že švédští vyjednavači jsou velmi nevstřícní. "Nebezpečně se blíží doba, kdy by mohlo být pozdě. Z mého pohledu by mohlo být velmi obtížné to stihnout tak, aby nové stroje byly plně bojeschopné," namítá ale stínový ministr obrany Jan Hamáček (ČSSD). Jenom vyškolit piloty trvá deset měsíců, celá operace by se armádě mohla i prodražit – vojenská letiště a infrastruktura jsou upraveny pro gripeny a jejich obměna by vyšla na stovky milionů korun.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.3 + 16.7) *

Zpět na přehled