Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Svědek v kauze údajné korupce celníků řekl, že si moc nepamatuje

Svědek v kauze údajné korupce celníků řekl, že si moc nepamatuje

Svědek v kauze údajné korupce celníků řekl, že si moc nepamatuje

21.1.2019 15:36, Zdroj: ČTK

Louny - Výslechem svědků dnes pokračoval soud se čtveřicí celníků, kteří podle obžaloby po nálezu nekolkovaných cigaret a tabáku ve večerce radili majitelce obchodu za úplatek, jak se vyhnout stíhání. Vinu všichni obžalovaní odmítají. Soud vyslechl svědka vietnamské národnosti, který je nyní ve výkonu trestu. Tento muž podle obžaloby po telefonu v době celní prohlídky s obžalovanou majitelkou večerky konzultoval, jak naložit s inkriminovaným zbožím. Svědek ale dnes uvedl, že si z hovoru skoro nic nepamatuje.

Celníci si podle státního zástupce část kontrabandu nalezeného při prohlídce ponechali. Navíc podle obžaloby přijali úplatek a radili majitelce obchodu, jak se vyhnout stíhání. Kromě celníků a majitelky obchodu Thi Hanhu Vu je obžalován také známý majitelky Hu Thi Pham, který jí podle státního zástupce radil a nabídku úplatku předal. Hu Thi Pham ale stejně jako ostatní obžalovaní vinu odmítl.

Velitele hlídky celníků Josefa Pöschla a jeho kolegy Jaromíra Pöpprleho, Karla Moravu a Jiřího Krýdla státní zástupce obžaloval z přijetí úplatku a zneužití pravomoci, za což jim hrozí až deset let vězení. Majitelce večerky a jejímu známému hrozí až šest let vězení. Na případ se přišlo při vyšetřování jiné daňové kauzy zmíněné majitelky večerky.

Dbes vypovídali jako svědci také zaměstnanci celní správy, kteří byli s obžalovanými celníky během prohlídky v kontaktu. Soud se tak jako při minulém jednání snažil zjistit, zda byla prohlídka oprávněná.

Při celní kontrole v roce 2015 celníci podle obžaloby za úplatek 30.000 korun majitelce večerky poradili, aby sepsala fiktivní nájemní smlouvu na část bytu nad večerkou. V tomto prostoru předtím celníci objevili velké množství nezdaněných cigaret a tabáku. Smlouvu měla podle rady celníků napsat na jiného člověka. Hovor celníků byl odposloucháván policií.

Tři z obžalovaných celníků jsou postaveni mimo službu, čtvrtý již od Celní správy odešel. Dalším obžalovaným je Břetislav Sedláček, majitel nemovitosti, kde byla večerka. Podle obžaloby dal souhlas k vytvoření fiktivního dodatku ke smlouvě.

Všichni čtyři celníci u soudu vinu popřeli. "Žádný úplatek jsem nevzal, ani mi nebyl nabídnut. Cigarety ani tabák jsem si neponechal," uvedl již dříve vedoucí hlídky Josef Pöschl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.5 + 7.9) *

Zpět na přehled