Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sváček získal těsnou podporu senátního výboru pro zařazení k ÚS

Sváček získal těsnou podporu senátního výboru pro zařazení k ÚS

Sváček získal těsnou podporu senátního výboru pro zařazení k ÚS

7.8.2013 11:23, Zdroj: ČTK

Praha - Předseda pražského městského soudu Jan Sváček získal těsnou podporu senátního ústavně-právního výboru pro zvolení ústavním soudcem. V tajných volbách dnes dostal pět hlasů od devíti přítomných členů výboru. Horní komora o nominaci rozhodne za dva týdny, 21. srpna. O den dříve má o svém doporučení rozhodnout ještě senátní výbor pro lidská práva.

Sváčka už loni mezi ústavní soudce neúspěšně navrhoval tehdejší prezident Václav Klaus. Jeho nástupce Miloš Zeman se ho nyní rozhodl nominovat znovu jako uznávaného odborníka na trestní právo. Opakovanou nominaci zdůvodnil loňskou obměnou třetiny Senátu i obměnou Ústavního soudu. "Podle mého názoru Ústavní soud nemá v současnosti dostatečné zastoupení v oblasti obecné justice," uvedl prezident ve svém nominačním dopisu.

Proti Sváčkově opětovné nominaci se postavil senátor ČSSD Jiří Dienstbier. Označil ji za nevhodnou a za "jakési pohrdání Senátem" ze strany Zemana, proti kterému kandidoval v prezidentské volbě. "Považuji to za pohrdlivé či neuctivé vůči Senátu, který už svůj názor vyjádřil, a myslím si, že by se prezident takto chovat neměl," prohlásil senátor.

Dienstbier opět poukázal na Sváčkovy kontakty například s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou, právníkem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem či na členství v Lions clubu, který založil odsouzený lékař Jaroslav Barták. Sváček k tomu mimo jiné uvedl, že Hrdličku přes deset let neviděl a Lions club po krátkém členství opustil. Proti těmto výtkám se postavili zástupci ODS, podle nichž jsou účelové vzhledem k tomu, že i o zvolení do Senátu se mnozí pokoušejí opakovaně.

Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) se pozastavovala nad některými Sváčkovými kroky v čele Městského soudu v Praze. Uvedla, že Sváček stál za výzvou předsedů krajských soudů k rezignaci předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové, aniž by pro takový krok bylo nějaké zákonné zmocnění. Podle Sváčka se ale jednalo jen o stanovisko, jehož nebyl autorem, nikoliv o výzvu. Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera označil dotazy za proces se Sváčkem a za "koniášství". Z ostatních členů výboru především z ČSSD nikdo vůči Sváčkovi dotazy neměl.

Sváček, kterému loni ke zvolení scházely dva senátorské hlasy, by měl podle Zemana nahradit v týmu ústavních soudců Dagmar Lastoveckou, někdejší senátorku ODS, která vedla ústavně-právní výbor horní komory.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.9 + 18.1) *

Zpět na přehled