Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sváček nebyl ani napodruhé Senátem zvolen mezi ústavní soudce

Sváček nebyl ani napodruhé Senátem zvolen mezi ústavní soudce

Sváček nebyl ani napodruhé Senátem zvolen mezi ústavní soudce

21.8.2013 15:44, Zdroj: ČTK

Praha - Senát ani napodruhé nezvolil předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka ústavním soudcem, byť ho předtím osobně podpořil prezident Miloš Zeman. Loni Sváčka neúspěšně Senátu navrhoval tehdejší prezident Václav Klaus.

Sváčkovi dalo v tajné volbě hlas pouze 30 senátorů ze 75, oznámil předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko (ODS). Soudce tak nyní dostal méně hlasů než loni v únoru, kdy ho horní komoře doporučoval Klaus. Tehdy Sváček v tajných volbách získal 38 ze 79 možných hlasů a k souhlasu horní komory s jeho jmenováním chyběly dva hlasy. Nyní mu jich chybělo osm.

Zeman se rozhodl Sváčka nominovat znovu jako uznávaného odborníka na trestní právo. Opakovanou nominaci zdůvodnil loňskou obměnou třetiny Senátu i obměnou Ústavního soudu. Dnes k tomu také uvedl, že "Ústavní soud potřebuje alespoň jednoho praktického manažera".

Sváčkovi kritici poukazovali na jeho kontakty například s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou, právníkem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem či na členství v Lions clubu, který založil odsouzený lékař Jaroslav Barták. Sváček k tomu mimo jiné uváděl, že Hrdličku přes deset let neviděl a Lions club po krátkém členství opustil. Zeman k tomu senátorům řekl, že si všechna obvinění nechal prověřit a že se ukázala být pomluvami.

Sváček svou opakovanou kandidaturu zdůvodnil senátorům mimo jiné tím, že se často setkává s tím, že rozhodnutí soudu je sice zákonné, ale není spravedlivé. Pokud Ústavní soud dospěje k závěru, že obecný soud lpěním na liteře zákona porušil základní principy spravedlnosti garantované ústavou a listinou práv, může toto napravit, dodal Sváček.

V týmu ústavních soudců měl podle prezidenta nahradit Dagmar Lastoveckou, někdejší senátorku ODS, která vedla ústavně-právní výbor horní komory.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.9 + 2.4) *

Zpět na přehled