Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Suchánek získal podporu obou výborů pro volbu ústavním soudcem

Suchánek získal podporu obou výborů pro volbu ústavním soudcem

Suchánek získal podporu obou výborů pro volbu ústavním soudcem

16.10.2013 13:00, Zdroj: ČTK

Praha - Odborník na ústavní právo Radovan Suchánek, který působil také jako právní poradce ČSSD, je na nejlepší cestě stát se ústavním soudcem. Jeho zvolení dnes těsnou většinou doporučil senátní ústavně-právní výbor. Minulý týden mu razantnější podporu vyjádřil i výbor pro lidská práva. Senát o nominaci rozhodne za dva týdny, tedy 30. října.

Ze sedmi členů ústavně-právního výboru se v tajné volbě pro Suchánka vyslovili čtyři senátoři, dva byli i při neúčasti zástupců ODS proti a jeden hlas byl neplatný.

Čtyřicetiletý Suchánek více než hodinu čelil dotazům týkajícím se jeho dosavadních zkušeností a odkazoval se na své působení v akademické sféře, v exekutivě i v advokacii. "Dostatečné životní zkušenosti pro práci ústavního soudce, domnívám se, mám," prohlásil Suchánek, který byl mimo jiné i ministerským náměstkem. "Na vaší tváři nejsou vidět zkušenosti až takové, jaké jste popsal," řekl na to předseda výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Dotázal se mimo jiné, zda by se Suchánek neměl raději ještě deset let věnovat práci pro ČSSD.

Prezident Miloš Zeman v nominačním dopise senátorům vyzdvihl Suchánkův věk jako přednost pro sbor ústavních soudců. Podle prezidenta má být složen nejen z právníků z různých oborů, ale i z různých věkových skupin. "S ohledem na délku funkčního období soudce Ústavního soudu i na možnost opakovaného jmenování by se mohl mnou nominovaný kandidát stát jednou z nejvýraznějších osobností ústavního soudnictví," uvedl prezident.

Suchánkovu nominaci už podpořil také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, kandidátovi ale doporučil odstřihnout se od politiky. Suchánek byl kromě svého angažmá na Katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy asistentem několika poslanců a nyní je poradcem místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD). Do rozpuštění Sněmovny byl také právním a legislativním poradcem poslaneckého klubu ČSSD. Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.3 + 47.8) *

Zpět na přehled