Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Středočeský kraj vypisuje tendr na úvěry ve výši čtyři mld. Kč.

Středočeský kraj vypisuje tendr na úvěry ve výši čtyři mld. Kč.

Středočeský kraj vypisuje tendr na úvěry ve výši čtyři mld. Kč.

6.12.2018 12:17, Zdroj: ČTK

Praha - Středočeský kraj vypisuje tendr na úvěry na dotované investice. Hodnota tendru činí čtyři miliardy korun. Jde o zajištění peněz především na opravy silnic a mostů, na které hejtmanství získalo evropské dotace. Cílem je urychlení začátku prací. Peníze z dotací kraj dostává až po dokončení projektů, proto potřebuje finance na placení zhotovitelům. Vyhlášení tendru schválili v pondělí středočeští krajští radní, informovala dnes Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.

Podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) se vedení kraje podařilo ve srovnání s loňským rokem enormně zvýšit čerpání evropských dotací z dotačního programu IROP. Na počátku roku 2017 měl kraj připraveny projekty za 200 milionů korun, ke konci letošního roku činila hodnota registrovaných projektů téměř šest miliard korun. "Takto nastavené tempo investiční přípravy chceme udržet i v příštích letech, abychom dluh na středočeských silnicích odstranili co nejrychleji," uvedla hejtmanka.

Spoluúčast kraje u dopravních staveb bude 10 procent, zbytek získá z evropských fondů. "Předpokládáme, že bychom úvěry čerpali v následujících pěti letech v těchto objemech: v roce 2019 by čerpání činilo 2,5 miliardy korun, v roce 2020 ve výši 1,5 miliardy korun, rok 2021 by už byl bez čerpání. A v roce 2022 bychom splatili jednu miliardu korun a v roce následujícím tři miliardy korun," dodal náměstek pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO).

Tendr na úvěry bude vypsán ve třech variantách, kraj tím chce získat co nejvíce možných nabídek. Podle předběžného odhadu jich očekává zhruba deset. "Nabídneme účast na hodnocení nabídek opozici," doplnil Kovács. Výsledek soutěže budou schvalovat krajští radní koncem ledna 2019 a úvěrové smlouvy by chtělo vedení kraje předložit zastupitelstvu ke schválení na únorovém zasedání.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.3 + 39.5) *

Zpět na přehled