Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Středočeský kraj chce proplatit papírování kolem státních maturit

Středočeský kraj chce proplatit papírování kolem státních maturit

Středočeský kraj chce proplatit papírování kolem státních maturit

4.5.2011 16:34, Zdroj: ČTK

 Administrativa spojená se státními maturitami vyjde Středočeský kraj na statisíce korun, náměstek středočeského hejtmana a senátor Marcel Chládek (ČSSD) dnes uvedl, že budou chtít tyto náklady od ministerstva školství proplatit. Dlouhodobý kritik nových maturit Chládek zároveň vyzval ostatní kraje, aby se k jejich požadavku přidaly. Státní maturity začaly tento týden, na přílišnou byrokracii si stěžují i učitelé. 
   

 "Státní maturity se nebudou platit z krajského rozpočtu," upozornil na dnešní tiskové konferenci Chládek. Ministerstvo školství prý kvůli výdajům spojeným s maturitami navýšilo dotaci na žáka o 50 korun. Podle Chládka dá ale škola za papíry, tonery a další věci spojené s maturitou jednoho studenta 800 až 1000 korun. "Pošleme panu ministrovi fakturu, ať si ji zaplatí sám," dodal. 
   

 "Co se týká nákladů, školy dostanou souhrnnou dotaci, která by měla pokrýt mimo jiné náklady na papír a toner," sdělil ČTK mluvčí centra pro přípravu maturit CERMAT Petr Habáň. Na základě maturitní generálky už prý provedli opatření ke snížení byrokracie, do budoucna by mělo papírování ještě ubýt. 
   

 Kvůli novému systému zkoušení musejí nyní školy vytisknout 50 až 150 listů na jednoho studenta. "Je to hrozná práce pro všechny," připustil ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Příprava všech maturitních protokolů a záznamů by podle něho dokázala zaměstnat dva lidi na celý rok
    

"Přípravy byly hrozné, papírů je mnohem víc, než bývalo," komentovala situaci také zástupkyně ředitele Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi Blanka Křapková. Uvedla ale, že od začátku týdne se zatím u maturit nevyskytly žádné technické problémy. 
    

V případě potíží se mohou školy obracet na telefonickou linku CERMAT, podle mluvčího Habáně vyřídí osmdesátka zaměstnanců denně několik desítek hovorů. "Jedná o běžné uživatelské dotazy k informačnímu systému CERMAT a k digitalizačním zařízením, ale také k termínům náhradních a opravných zkoušek," sdělil. Při technické generálce se objevily problémy v pětině škol. 
   

 Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Studenti nyní skládají ústní zkoušky, od 30. května pak budou následovat jednotné testy a písemky. V prvním roce se jednotných maturit zúčastní téměř 99.000 studentů. Ministr školství Josef Dobeš (VV) spojil s jejich zdárným spuštěním své setrvání ve funkci.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.4 + 47.6) *

Zpět na přehled