Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Středočeský kraj chce po ministerstvu 2,7 mil. Kč za maturity

Středočeský kraj chce po ministerstvu 2,7 mil. Kč za maturity

Středočeský kraj chce po ministerstvu 2,7 mil. Kč za maturity

28.6.2011 13:10, Zdroj: ČTK

 

Administrativa spojená se státními maturitami vyšla Středočeský kraj na 2,7 milionu korun. Peníze chce hejtmanství, jak již dříve uvedlo, proplatit od ministerstva školství, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková. Ministerstvo poslalo krajům na jednoho žáka 120 korun navíc na administrativu, tato částka je prý dostačující, řekl dnes náměstek ministra Ladislav Němec.


Hejtmanství požádalo všechny střední školy, jejichž zřizovatelem je Středočeský kraj, aby vyčíslily přesné náklady na administrativu spojenou s průběhem státních maturit. "Ačkoliv ministr (školství Josef) Dobeš hovoří o nákladu na jednoho studenta ve výši 120 korun, čísla ze škol hovoří o daleko vyšších nákladech," řekl náměstek hejtmana Středočeského kraje Marcel Chládek (ČSSD). Chládek jako dlouhodobý kritik nových maturit už v květnu vyzval ostatní kraje, aby se k jejich požadavku přidaly.


"Trváme na tom, že reálná kalkulace je 120 korun na žáka. Tyto peníze už školy obdržely. Je možné, že někde došlo k nepochopení a školy tiskly i materiály, které nebyly povinny tisknout," uvedl náměstek ministra.
Ve Středočeském kraji letos maturovalo 7500 studentů, náklady na státní maturitu byly kolem 3,6 milionu korun. Hejtmanství dostalo od ministerstva školství pouze 885.000 korun. Ministerstvo tak podle Chládka zdaleka nepokrylo uvedené náklady.


Proto vystavil Středočeský kraj ministerstvu fakturu ve výši bezmála 2,7 milionu korun, kterou ministerstvu teprve zašle. "Ministr Dobeš je zřejmě z laciného kraje. Pokud nebude tento rozdíl uhrazen v termínu, využijeme všech zákonných prostředků, aby tyto zvýšené náklady nebyly hrazeny z rozpočtu škol či kraje," dodal Chládek.
Ministerstvo školství podle něj kvůli výdajům spojeným s maturitami navýšilo dotaci o 50 korun, zatímco škola prý dá za papíry, tonery a další věci spojené s maturitou jednoho studenta 800 až 1000 korun.


Kvůli novému systému zkoušení musely školy vytisknout 50 až 150 listů na jednoho studenta. "Je to hrozná práce pro všechny," řekl již dříve ČTK ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Příprava všech maturitních protokolů a záznamů by podle něj dokázala zaměstnat dva lidi na celý rok.


Státní maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Studenti skládali ústní zkoušky, od 30. května pak následovaly jednotné testy a písemky. Ministr školství spojil s jejich zdárným spuštěním své setrvání ve funkci.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.0 + 34.4) *

Zpět na přehled