Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Středočeská ODS se obrátí na vnitro kvůli plánu veřejné dopravy

Středočeská ODS se obrátí na vnitro kvůli plánu veřejné dopravy

Středočeská ODS se obrátí na vnitro kvůli plánu veřejné dopravy

23.12.2011 13:30, Zdroj: ČTK

Středočeská ODS se obrátí na ministerstvo vnitra kvůli krajskému plánu dopravní obslužnosti. Vadí jí, že dokument schválili pouze krajští radní a nikoliv celé zastupitelstvo. Pokud by se potvrdilo, že byl porušen zákon, chce přimět hejtmanství k nápravě, řekl ČTK středočeský zastupitel za ODS a mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati. Kraj vedený sociálními demokraty ale tvrdí, že je vše v pořádku a zákon neporušil.

Plán dopravní obslužnosti na období 2012 až 2016 kritizovali starostové sdružení v iniciativě Dopravu neřežeme - dopravu řešíme. Vyzvali hejtmanství, aby materiál přepracovalo. Podle nich nevyhovuje zákonu o veřejných službách v přepravě cestujících. Kraj jejich výhrady odmítl.

Původně měli dokument schvalovat zastupitelé, vedení hejtmanství ale dospělo k názoru, že to nebude nutné. Hejtmanův náměstek Robin Povšík (ČSSD) uvedl, že podle rozboru, který má kraj k dispozici, stačí, když materiál posvětí jen krajská rada. ODS s tím nesouhlasí. "Podle nás je to v rozporu se zákonem, má to schvalovat zastupitelstvo," tvrdí Nwelati.

Občanští demokraté požádají vnitro o stanovisko. "Pokud by to bylo v rozporu se zákonem, tak by ministerstvo vnitra mělo nařídit kraji, aby zjednal nápravu. My bychom zasáhli, kdyby to kraj neudělal," dodal Nwelati. Jaké kroky by ODS zvolila, nechtěl předjímat. Nejde přitom zdaleka o jediný spor mezi středočeskými občanskými a sociálními demokraty. Konflikty a ostré slovní výpady provázejí každé jednání krajského zastupitelstva. ODS také vedení kraje několikrát obvinila, že jí zatajuje informace. Hejtman David Rath (ČSSD) to popřel.

Podle místopředsedkyně zastupitelského klubu ODS Dagmar Nohýnkové má ministerstvo vnitra v případě stížnosti kvůli plánu dopravní obslužnosti omezené možnosti, protože podle ní vykonává spíše metodickou činnost. "Mohou konstatovat, že usnesení je v rozporu se zákonem, mohou ho pozastavit, ale v momentě, kdy to kraj bude ignorovat a bude se dál chovat tak, jak se chová, tak ty kompetence jsou velice malé," míní Nohýnková. "Tvůrce zákona nepočítal s Davidem Rathem v samosprávě," dodala.

Starostové sdružení v iniciativě Dopravu neřežeme - dopravu řešíme se obávají zhoršení a zdražení služeb, nebo dokonce rozpadu celého, dlouhá léta budovaného systému. Kritizují zejména podobu nových výběrových řízení na zajištění autobusové dopravy. Kraj kritiku odmítá. Nové tendry podle něj mají dopravu zlevnit a zkvalitnit, a to jak pro zákazníky, tak pro hejtmanství, které tuto dopravu dotuje.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.1 + 23.6) *

Zpět na přehled