Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stínový šéf obrany ČSSD: Vondra by měl zvážit setrvání ve funkci

Stínový šéf obrany ČSSD: Vondra by měl zvážit setrvání ve funkci

Stínový šéf obrany ČSSD: Vondra by měl zvážit setrvání ve funkci

16.9.2010 20:59, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) by měl podle svého stínového protějšku z ČSSD Petra Hulinského zvážit, zda zůstane ve funkci. "Jeho setrvání na pozici ministra obrany totiž nezaručuje odstranění tzv. armádní korupční chobotnice, neboť jedním z jejích chapadel je dnes sám Vondra," napsal Hulinský v tiskové zprávě zaslané ČTK v souvislosti s podezřením, že nákup obrněných transportérů Pandur pro českou armádu provázela korupce.

Hulinský se opírá o vyjádření expremiéra Mirka Topolánka (ODS) pro dnešní Právo, podle něhož Vondra za nákup transportérů Pandur lobboval. "Vláda, která má ve svém názvu závazek boje s korupcí, nemůže akceptovat, aby byl jejím členem člověk, kde existuje podezření, že zneužil svůj vládní post ve prospěch zájmů jedné zbrojařské firmy," napsal Hulinský.

Topolánek Právu řekl, že Vondra mu při jejich setkání opakovaně otevřel sms zprávu od bývalého generálního tajemníka NATO George Robertsona, "který vlastně naléhal na uzavření kontraktu". "A Vondra fakticky tlačil mě jako premiéra k tomu, abychom na vládu předložili materiál, který by definoval druhý kontrakt co nejdříve," uvedl Topolánek. Server iDnes.cz přitom upozornil, že Robertson vidí události jinak než Topolánek - před druhým nákupem Pandurů ho varoval. Topolánek Právu řekl, že Vondrovo počínání nepovažuje za "vadné". Vondra již dříve jakékoli pochybení popřel.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších za celkem 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 ale Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany rakouské zbrojovky Steyr, která transportéry vyrábí. O půl roku později ovšem vláda rozhodla o nové zakázce a Česko pak koupilo 107 vozidel za 14,4 miliardy korun.

Na možnou korupci při jejich nákupu upozornil deník Mladá fronta Dnes (MfD) letos v únoru, kdy zveřejnil tajně natočené rozhovory se dvěma bývalými manažery Steyru. Mluvili o provizích pro politické strany. Padla jména některých politiků.

Případ bude vyšetřovat osmičlenný tým českých a rakouských policistů a státních zástupců. ČSSD navíc chce, aby o něm jednala i sněmovna. Její mimořádná schůze k údajné korupci při zakázkách ministerstva obrany je svolána na čtvrtek 23. září, opozice však nemá dost hlasů na to, aby její program schválila.

Také šéf KSČM Vojtěch Filip už v neděli uvedl, že Vondra by kvůli pochybnostem kolem armádních zakázek měl dát svou funkci k dispozici.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.0 + 28.6) *

Zpět na přehled