Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stíhání 5 bývalých hradeckých radních a úřednice je zastaveno

Stíhání 5 bývalých hradeckých radních a úřednice je zastaveno

Stíhání 5 bývalých hradeckých radních a úřednice je zastaveno

13.5.2010 15:30, Zdroj: ČTK

Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové zastavilo trestní stíhání pěti bývalých krajských radních a někdejší úřednice Královéhradeckého kraje, které policie podezírala z předraženého nákupu nábytku do budovy krajského úřadu. ČTK to dnes potvrdil mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek a tři z původně obviněných.

"Státní zástupce zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání. Trestní řízení v této věci ale běží dál a policie bude případ nadále prověřovat," řekl Skřepek.

Hradecké státní zastupitelství dnes rozhodnutí nechtělo komentovat. "V této fázi nebudeme k případu poskytovat žádné informace," řekl dnes ČTK Alexandr Pumprla z hradeckého státního zastupitelství.

"Volal mi to právník, nevím podrobnosti, ale těch posledních pár měsíců rozhodně nebylo kvůli tomuto obvinění příjemných," řekl bývalý hejtman Pavel Bradík (ODS). Někdejší Bradíkův náměstek Helmut Dohnálek (SNK-ED), který nyní působí jako náměstek hejtmana Lubomíra France (ČSSD), ČTK řekl, že nic jiného než zastavení stíhání neočekával. "Velice mě překvapilo, že vůbec takové obvinění vzniklo," řekl Dohnálek.

Bývalý krajský radní a současný starosta Hořic Ivan Doležal (ODS) ČTK řekl, že státní zástupce vzal v potaz všechny námitky proti obvinění. "Nic jsme nespáchali, k žádnému obohacení nedošlo. Obviněním jsem se cítil neprávem pošpiněn," řekl Doležal. Někdejší radní Jiří Vambera (ODS) ČTK řekl, že o zastavení stíhání dosud neví. "Jsem tomu samozřejmě rád, ačkoliv jsem to předpokládal," řekl Vambera.

Část z původně obviněných působí nadále ve vedení kraje, bývalá vedoucí majetkoprávního odboru kraje Hana Moravcová působí nyní jako ředitelka Správy nemovitostí Královéhradeckého kraje. Bradík a Vambera jsou členy krajského zastupitelstva, Dohnálek působí ve funkci náměstka hejtmana. Minulý týden navrhl na jednání zastupitelstva senátor Vladimír Dryml (ČSSD) hlasovat o jejich dočasném odvolání z funkcí. Zastupitelé však jeho návrh odmítli zařadit na program jednání. Bez funkcí na kraji je kromě Doležala i další z původně obviněných - bývalý náměstek hradeckého hejtmana Rostislav Všetečka (ODS).

Protikorupční policie šestici podezírala z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku ve třetím odstavci, v případě prokázání obviněným hrozilo dva až osm let vězení. Obvinění policie vznesla v souvislosti s pořízením nábytku za 36 milionů korun do nově vybudovaného sídla kraje. Policie tvrdí, že se nejedná o atypický nábytek a kraji údajně vznikla škoda ve výši přesahující pět milionů korun.

Kraj za nákup údajně předraženého nábytku dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 800.000 korun. Pokutu ÚOHS kraji uložil vloni v březnu, kraj se proti ni odvolal, předseda úřadu Petr Rafaj však kraji nevyhověl a pokutu na konci loňského roku potvrdil. Kraj pak proti pokutě podal žalobu k soudu. Soud zatím nerozhodl.

Královéhradecký kraj za své sídlo v bývalém areálu hradeckého pivovaru zaplatí během dvacetiletého leasingu téměř 1,9 miliardy korun. Přestavba, kterou kritizovali lidovci, trvala od dubna 2005 do října 2007. Jde o největší investiční projekt kraje a zřejmě o nejdražší sídlo úředníků v celé zemi.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.2 + 31.5) *

Zpět na přehled