Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Štěch: Zemanovo veto ke střetu zájmů je překvapivé a nešťastné

Štěch: Zemanovo veto ke střetu zájmů je překvapivé a nešťastné

Štěch: Zemanovo veto ke střetu zájmů je překvapivé a nešťastné

19.12.2016 12:55, Zdroj: ČTK

Praha - Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu o střetu zájmů je podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) překvapivé vzhledem k tomu, že hlava státu byla vždy pro regulaci šedé ekonomiky. Je také nešťastné, pokud Zemanovo veto souvisí s jeho nadstandardními vztahy s předsedou ANO Andrejem Babišem, jehož podnikání se změny týkají. Štěch to dnes uvedl v prohlášení, které poskytl ČTK.

"Rozhodnutí prezidenta je pro mě překvapivé. Vždy v minulosti, zejména, když byl premiérem, zastával Miloš Zeman názor, že potřebujeme regulační mechanismy proti šedé ekonomice a zneužívání pravomoci veřejných činitelů," uvedl šéf Senátu.

Není podle něj možné vyloučit, že motivace k jeho rozhodnutí souvisí s jeho nadstandardními vztahy, které v poslední době rozvíjí s Andrejem Babišem. "Pokud takový postoj souvisí s nadcházejícími volbami, je to pro naši zemi nešťastné," poznamenal Štěch.

Zemanovo sbližování s Babišem bylo zřetelné naposledy při prezidentově prosincovém projevu v Sněmovně. Zeman v něm mimo jiné naznačil, že by Babiše nominovl na Nobelovu cenu, pokud se letos podaří udržet přebytek rozpočtu. Spekuluje se o tom, že by Zeman mohl Babiše jmenovat příštím premiérem a získat jeho podporu v prezidentských volbách.

Novela o střetu zájmů počítá s tím, že firmy vicepremiéra a ministra financí Babiše se nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Nemohl by také stejně jako jiní členové vlády provozovat média.

K veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám nemají mít podle novely přístup společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš vlastní skupinu Agrofert. Omezení by se ale mohlo vztahovat i na fond Hartenberg, který investuje Babišovy peníze do zdravotnictví. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, Babiš má i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

mhm mal

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.4 + 36.7) *

Zpět na přehled