Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stavebním firmám na Vysočině letos ubyly zakázky hlavně od obcí

Stavebním firmám na Vysočině letos ubyly zakázky hlavně od obcí

Stavebním firmám na Vysočině letos ubyly zakázky hlavně od obcí

30.10.2016 14:33, Zdroj: ČTK

Jihlava - Stavebním podnikům na Vysočině letos ubyly zakázky hlavně z veřejného sektoru kvůli pomalému čerpání dotací z nových evropských programů na projekty samospráv. Podle zástupců stavebních firem ale o něco víc do svého rozvoje investují průmyslové závody. Vyplynulo to z ankety ČTK. Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že v prvním pololetí byla základní stavební výroba na Vysočině o 23 procent nižší než ve stejné době loni. Počty zaměstnanců na stavbách přitom klesly jen o 2,2 procenta.

Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci sídlící na Vysočině dávaly podle ČSÚ v prvním letošním pololetí práci 3900 lidí. Od loňska jich ubylo zhruba 100. Platy ve stavebních firmách na Vysočině od ledna do června meziročně stouply o 5,8 procenta na 27.376 korun hrubého měsíčně. Zástupci firem ČTK vesměs řekli, že pracovníkům musejí přidávat, aby jim je nepřetáhly průmyslové závody, hlavně strojírenské, které lidi nabírají.

"Stejně jako v celé ČR i firmy na Vysočině řeší katastrofální nedostatek kvalifikovaných pracovníků," uvedl Petr Pejchal, generální ředitel žďárské PKS holding zaměřené na stavebnictví. Uvedl, že v době recese, která začala v roce 2008, odešlo z oboru mnoho pracovníků a nových přichází málo. Stavební firmy se kvůli podpoře učebních oborů snaží spolupracovat se školami i s krajem, podle Pejchala ale chybí koncepční řešení problému.

Skupina firem PKS působí v celé republice, zaměstnává 650 lidí. Vloni vykázala rekordní obrat 2,1 miliardy Kč. "V letošním roce předpokládáme obrat ve stejné výši," uvedl Pejchal.

Co se týče stavebních zakázek, další firmy z kraje většinou uváděly, že situace je tíživá delší čas. "Podle mého názoru není horší než v minulých letech," uvedl jednatel stavební a obchodní společnosti Gremis ve Velkém Meziříčí Miroslav Štola. Propad je u veřejných zakázek. Líp jsou na tom stavební firmy, které mají zakázky z podnikatelského sektoru.

O útlumu odbytu mluvili majitelé kamenolomů na Vysočině. "Co se týče odbytu na žulách, prožíváme hodně špatný rok," řekl ČTK ředitel podniku Granit Lipnice Zdeněk Knedla. Společnost provozuje tři lomy na těžbu žuly a dva pískovcové, začíná také těžit mramor. Ze žuly vyrábí kupříkladu dlažební desky, schody či obklady do budov.

K přetlaku těchto výrobků na českém trhu podle ředitele kromě úbytku investic do úprav veřejných prostranství vedlo snížení exportu do Rakouska a Německa a také dovoz kamene z Polska. "To srazilo ceny až o 20 procent," uvedl. Firmě podle něj pomáhá to, že u pískovce je v porovnání s žulou situace nepoměrně lepší.

Větší stavební firmy na Vysočině vykázaly letos v prvním pololetí základní výrobu na úrovni dvou miliard Kč oproti loňským 2,6 miliardy. Stavební výroba v kraji tak podle statistiky meziročně klesla o 23 procent, celostátně její pokles ve stejné době činil 12,9 procenta.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.1 + 14.0) *

Zpět na přehled