Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 15. 11. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stavebních firem, které přijímají ztrátové zakázky, výrazně ubylo

Stavebních firem, které přijímají ztrátové zakázky, výrazně ubylo

Stavebních firem, které přijímají ztrátové zakázky, výrazně ubylo

6.12.2017 14:21, Zdroj: ČTK

Praha - Stavebních firem, které jsou ochotny přijmout kvůli nedostatku práce ztrátové zakázky, výrazně ubylo. Na podzim loňského roku jich bylo 42 procent, letos desetina. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research mezi stovkou českých stavebních společností.

Jejich ředitelé většinou uvedli, že se nechtějí pouštět do dumpingových cen a ohrožovat kvalitu a v některých případech i bezpečnost staveb. Poněkud odlišná je situace u velkých společností s minimálním ročním obratem 200 milionů korun, které stavějí především větší infrastrukturní projekty z veřejných zakázek. Ztrátovou zakázku podle průzkumu přijme až čtvrtina takových firem.

Naopak u malých a středních firem a společností, které se zaměřují na pozemní stavitelství (například stavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal) by prodělečnou zakázku přijalo jen pět procent.

Situace odpovídá vývoji stavební produkce, která podle údajů Českého statistického úřadu loni meziročně klesla o 5,9 procenta. Mezi jednotlivými obory však byl výrazný rozdíl. Zatímco pozemní stavitelství kleslo o zhruba procento, inženýrské propadlo téměř o 16 procent. Letos se situace i díky nízké srovnávací základně zlepšila. Od začátku roku do konce září stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,2 procenta, tempo růstu se však od července snižuje.

Vzrostla také hodnota zadaných veřejných stavebních zakázek, podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha do konce října meziročně o 46 procent. Jak již dříve uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš, růst je však způsoben hlavně nízkou srovnávací základnou z minulého roku. Hodnota nově vypsaných stavebních zakázek ke konci října meziročně klesla o polovinu.

Podle průzkumu některé velké infrastrukturní zakázky získají firmy, které ve výběrovém řízení nabídnou 60 procent projektové ceny. Pouze 14 procent oslovených ředitelů si myslí, že při takové ceně zakázka alespoň nebude ztrátová. "To už se jedná o ceny, které jsou objektivně pod hranicí nákladů, a pro vítězného uchazeče je velmi obtížné na takové zakázce nerealizovat ztrátu. Je to důsledek dlouhodobé nepřipravenosti těchto projektů v minulosti a současně i benevolentních podmínek, které připravilo Ředitelství silnic a dálnic," uvedl předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Podle jednatele společnosti Swietelsky stavební Františka Fryše by měla nabídková cena obsahovat veškeré přímé náklady jako materiály, nakupované výkony, mzdy, náklady na stroje, mechanizaci, energie nebo pohonné hmoty. "Taktéž ale potřebné režie, rizika a přiměřený zisk. Třeba dálnice se staví tři roky. Ke konci stavby se pokládají asfalty a vy nemůžete tušit, kde se budou ceny ropy a asfaltů za tři roky pohybovat. Valorizace nepřiznána, což na klidu nepřidá. Ve stavebnictví je slovo zisk dnes téměř sprosté slovo," doplnil.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.7 + 43.2) *

Zpět na přehled