Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stavební výroba v Libereckém kraji stoupla do konce září o 22 pct

Stavební výroba v Libereckém kraji stoupla do konce září o 22 pct

Stavební výroba v Libereckém kraji stoupla do konce září o 22 pct

6.1.2019 06:27, Zdroj: ČTK

Liberec - Bezmála o 22 procent vzrostla za tři čtvrtletí loňského roku stavební výroba v Libereckém kraji. Za prvních devět měsíců roku odvedly firmy s více než 50 zaměstnanci práci za 2,352 miliardy korun. Výraznější meziroční růst základní stavební výroby zaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) jen v Ústeckém, Karlovarském a Olomouckém kraji. V celém Česku za první tři čtvrtletí loňského roku stavební výroba stoupla téměř o 15 procent na 112,475 miliardy. Údaje za poslední čtvrtletí zatím k dispozici nejsou.

Za růstem stavební výroby v Libereckém kraji je oživení výstavby bytů, ale především velké investice výrobních podniků do rozšíření výroby a také investice do silnic. Například liberecký výrobce plastových dílů pro osobní i nákladní automobily Magna Exteriors (Bohemia) investoval loni a také letos do výstavby nových hal kolem miliardy korun. Novou výrobní halu dokončil loni v Hrádku nad Nisou výrobce plenek a hygienických potřeb Drylock Technologies. Investice za 1,5 miliardy korun realizuje také třeba českolipský výrobce vlakových souprav Bombardier Transportation CR. Nové budovy loni stavělo například i Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nebo Muzeum Českého ráje v Turnově.

Do růstu stavební výroby se ale promítá i zdražování stavebních materiálů a rostoucí ceny stavebních prací způsobené nedostatkem stavebních kapacit a velkým množstvím stavebních zakázek. "Je vidět, že jak se daří ekonomice, tak stoupají i ceny. Za třetí kvartál stouply ceny stavebních prací o nějakých deset procent. Snažíme se soutěžit dodavatele na podzim a v zimě, kdy ještě firmy nemají na následující rok tolik zakázek, a tak máme víc nabídek," řekl ČTK náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Kraj loni investoval mimo jiné 380 milionů korun do výstavby center odborného vzdělávání na osmi středních školách.

S růstem stavební výroby přibývá i pracovníků ve stavebnictví. Na konci loňského září zaměstnávaly stavební firmy v kraji 1610 lidí, což představuje meziroční nárůst o 4,4 procenta. Výrazně rostou ve stavebnictví i průměrné mzdy. Za devět měsíců loňského roku stoupla průměrná mzda stavbařů v kraji o více než desetinu na 32.720 korun hrubého měsíčně. To je nad krajským průměrem mezd napříč obory, který ve stejném období dosáhl 29.078 korun. V celostátním měřítku jsou ale mzdy ve stavebnictví ještě výrazně vyšší. V průměru dosáhly 36.191 korun, a třeba v Praze brali stavbaři v průměru dokonce 42.802 korun hrubého měsíčně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.7 + 9.7) *

Zpět na přehled