Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Stavaři: Národní investiční plán při plánování moc nepomůže

Stavaři: Národní investiční plán při plánování moc nepomůže

Stavaři: Národní investiční plán při plánování moc nepomůže

20.3.2019 14:56, Zdroj: ČTK

Praha - Národní investiční plán stavebním firmám při plánování zakázek příliš nepomůže. Tři pětiny se domnívají, že jim nepomůže vůbec, pouze tři firmy ze stovky oslovených uvedly, že jim přinese výraznou pomoc. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, který má ČTK k dispozici. Hrubé obrysy plánu představila vláda loni na konci listopadu, konkrétní podobu s plánovanými projekty dosud nezveřejnila.

"Národní investiční plán je samozřejmě velmi ambiciózní a krásný pojem. V této chvíli jej beru spíše jako pojmenování toho, co všichni víme. Tedy, co v Česku chybí vybudovat, aby se zlepšily životní podmínky obyvatel, pro podnikání a ekonomickou prosperitu," uvedl marketingový manažer stavební firmy Koma Modular Martin Hart.

Národní investiční plán představil na konci loňského listopadu premiér Andrej Babiš (ANO) na konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví. Zahrnuje přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030. Do roku 2022 to má být 1,23 bilionu korun. Analytici tehdy uvedli, že dlouhodobě plánované investice česká ekonomika nutně potřebuje. Ovšem nutné je podle nich určit způsob financování a koordinaci s čerpáním evropských dotací.

Jaké konkrétní projekty plán zahrnuje, vláda nezveřejnila. "My jsme nic neslibovali, my jsme udělali potenciál investic naší země," uvedl Babiš minulý týden při sněmovních interpelacích.

Podle generálního ředitele firmy Pozemní stavitelství Zlín Miroslava Lukšíka může národní investiční plán pomoci k odhadu objemu státních zakázek. "Avšak plánovat již konkrétní zakázky na úrovni stavební firmy lze u veřejných zakázek až po úspěšné účasti ve výběrovém řízení," upozornil.

Podle obchodního ředitele společnosti Sitel Pavla Schlittera je třeba mít na mysli, že každá vláda může mít jiné priority z hlediska naplnění rozpočtů. "Dalším faktorem ovlivňujícím z krátkodobého pohledu dlouhodobě plánované investice jsou ekonomické cykly. A do roku 2030 jistě bude ekonomická výkonnost kolísat," dodal Schlitter.

Pokud jde o to, nakolik bude národní investiční plán dodržen, většina ředitelů stavebních firem předpokládá naplnění plánu na 50 až 75 procent. Velké stavební firmy s minimálním ročním obratem nad 200 milionů korun počítají se splněním plánu do 50 procent.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.7 + 38.6) *

Zpět na přehled