Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Státní společnost Diamo řeší především následky těžby

Státní společnost Diamo řeší především následky těžby

Státní společnost Diamo řeší především následky těžby

27.5.2019 20:00, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka státního podniku Diamo (ministr průmyslu Karel Havlíček odvolal ředitele podniku Tomáše Rychtaříka kvůli podpisu smlouvy o dílo u řešení ekologické zátěže za více než 856 milionů korun, aniž o tom ministra informoval):

 

- Státní podnik vznikl v roce 1988 jako Československý uranový průmysl a navázal na činnost stejnojmenné státní organizace, která zabezpečovala těžbu uranové rudy. V souvislosti s útlumem těžby uranu se začátkem 90. let přestěhoval z Příbrami do Stráže pod Ralskem a v roce 1992 se přejmenoval na Diamo. Jméno je zkratkou chemického názvu diuranát amonný, což je výchozí surovina pro výrobu paliva do jaderných elektráren (takzvaný žlutý koláč).

- Hlavní náplní práce Diama, které spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu, je útlum uranového průmyslu a zahlazování jeho následků. Působnost podniku se ale postupně rozšířila, v roce 1997 převzal sanaci ekologické zátěže po rafinérské výrobě bývalého státního podniku Ostramo v Ostravě, od roku 2001 zajišťuje i zahlazování následků po těžbě a zpracování rud po státním podniku Rudné doly Příbram. V roce 2002 převzal také likvidaci a sanaci po těžbě černého uhlí v utlumené části ostravsko-karvinského revíru od OKD.

- Když v březnu 2017 těžební společnost OKD oznámila, že nenašla vhodného investora, dohodla se ministerstva financí a průmyslu, že OKD koupí za 80 milionů korun státní společnost Prisko, jemuž s útlumem dolů pomůže právě Diamo.

- Premiér Andrej Babiš (ANO) loni prohlásil, že Diamo by se mělo začít aktivně angažovat v připravované těžbě lithia v ČR. Babiš uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, kde záležitost převezme stát. V říjnu Babiš řekl, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zkoumá podmínky, za kterých vláda uložila Diamu, aby hájilo vlastnická práva státu v oblasti strategických nerostných surovin.

- Loni v prosinci v Diamu zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zdroj webu Euro.cz tehdy uvedl, že vyšetřování se týká veřejné soutěže na výkup pozemků u Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia. S hlubinnou těžbou zde chtěl začít australský investor European Metals Holdings (EMH). Česko posléze vypovědělo s firmou uzavřené memorandum o těžbě lithia.

- Diamo chce nyní ověřit ložisko lithia a dalších kovů v okolí Krupky na Teplicku. Letos v dubnu podala firma žádost o stanovení průzkumného území pro vyhledávání a průzkum výhradních ložisek v dané lokalitě. Cílem je zmapovat oblast a vyhodnotit perspektivnost ložiska. Průzkum má ověřit také obsah rubidia a cesia v oblasti a také výskyt cín-wolframové mineralizace.

- Podnik Diamo má čtyři závody - ve Stráži pod Ralskem závod Těžba a úprava uranu, který se věnuje následkům tamní těžby uranu, v Dolní Rožínce na Žďársku závod Geam, který pracuje na zahlazování důlní činnosti po tamní těžbě uranu, v Příbrami závod Správa uranových ložisek, jehož náplní je likvidace následků těžby (vedle Příbrami i v Horním Slavkově a Jáchymově) a v Ostravě závod ODRA, který řeší následky těžby černého uhlí a sanace ekologické zátěže po výrobě podniku Ostramo.

- Po celé ČR spravuje Diamo 6000 míst s ekologickou zátěží. Pod Diamo spadají i výplaty dávek bývalým a současným horníkům, a to včetně někdejších zaměstnanců podniků, které Diamo převzalo.

- Ředitelství firmy je ve Stráži pod Ralskem. Obrat Diama je v posledních letech kolem čtyř miliard korun ročně, většinu z toho činí státní dotace (na sociální program, sanační a rekultivační práce a likvidační práce). V roce 2017 měla firma podle výroční zprávy čistý obrat 2,9 miliardy korun a skončila ve ztrátě 12,5 milionu korun. Diamo zaměstnává zhruba 2300 tisíce lidí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.0 + 8.2) *

Zpět na přehled