Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Státní maturity se příští rok podle ČRo a Práva konat budou

Státní maturity se příští rok podle ČRo a Práva konat budou

Státní maturity se příští rok podle ČRo a Práva konat budou

5.8.2010 10:15, Zdroj: ČTK

Středoškoláci budou podle informací některých médií v příštím roce přece jen skládat státní maturity. Český rozhlas Radiožurnál s odvoláním na zdroj blízký ministerstvu školství dnes uvedl, že o tom rozhodl ministr Josef Dobeš (VV) a posoudit to má ještě vláda na svém příštím zasedání. Dnešnímu Právu informace o konání maturit pod státním dohledem potvrdili ředitelé škol, s nimiž už Dobeš mluvil.

Jeden z nich listu řekl, že ministr bude jen hledat, kde je možné ušetřit, přičemž chce spustit levnější variantu maturit. Podle mluvčího státních maturit Petra Habáně příprava maturit "běží dál". Vše jen závisí na rozhodnutí vlády, řekl mluvčí Právu.

Rozhlas navíc v této souvislosti připomněl, že příprava a spuštění státních maturit jsou vázány zákonem, z tohoto hlediska by start neměl být ohrožen. Dobeš se ale zatím oficiálně nevyjádřil, své doporučení chce říci nejdříve vládě, a to příští středu. "Ministr Dobeš nechce státní maturity komentovat do chvíle, než svůj návrh předloží vládě. Žádná z variant ještě není definitivní," řekla ČTK Šárka Svobodová z tiskového odboru ministerstva.

Proti maturitám se však v minulosti vyslovil třeba nynější premiér Petr Nečas (ODS), protestovali i někteří studenti a učitelé. Nové testy mají odstartovat příští rok na jaře. Středoškoláci se nyní chystají proti stáním maturitám protestovat. Sejít se mají 9. srpna v Praze, domlouvají se přes sociální síť Facebook, uvedl rozhlas.

Dobeš již dříve ČTK řekl, že pro jeho rozhodování bude důležitý výsledek ekonomického rozkladu, kde si nechal zpracovat i variantu dalšího odložení zkoušek. Pokud by se totiž jejich start znovu odložil, muselo by ministerstvo vracet peníze z EU, které na přípravu projektu dostalo. Odklad by si navíc vyžádal změnu vyhlášky. Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. O maturitách se chtěl radit i s odborníky, mimo jiné také s ředitelem centra pro přípravu maturit Cermat nebo s řediteli středních škol.

Bez ohledu na to, zda se zkoušky odloží nebo ne, uskuteční se v říjnu jejich generální zkouška. Absolvuje ji více než 91.000 studentů maturitního ročníku, bude stát 140 milionů korun.

Nečas přitom na počátku července prohlásil, že si myslí, že vláda rozhodne do konce srpna o odkladu státních maturit na další rok, tedy že se neuskuteční v roce 2011. "A po generální zkoušce a provedené analýze se vláda rozhodne, zda model zachová, nebo zruší. Můj osobní názor je, že se zřejmě vláda přikloní k definitivnímu zrušení," uvedl Nečas. Petici proti novým maturitám podepsali také kantoři z téměř 180 středních škol.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.4 + 24.0) *

Zpět na přehled