Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Státní maturity ještě nejsou jisté, jejich generálka ale bude

Státní maturity ještě nejsou jisté, jejich generálka ale bude

Státní maturity ještě nejsou jisté, jejich generálka ale bude

1.7.2010 11:07, Zdroj: ČTK

Start nových státních maturit v příštím roce ještě není jistý, ode dneška už se ale začínají tisknout testy na maturitní generálku. K ní se přihlásilo téměř 100.000 studentů. Státní zkoušky přitom ještě mohou být o rok odloženy, koaliční partneři se dohodli, že definitivní rozhodnutí padne do začátku školního roku. Generální zkouška je naplánovaná na říjen a podle školských expertů TOP 09 a Věcí veřejných uskuteční bez ohledu na to, zda budou na jaře nové maturity spuštěny.
    "Bez ohledu na to, zda se rozhodne o odložení, tak musí proběhnout generálka," sdělil ČTK možný nový ministr školství Josef Dobeš (VV). Generální zkouška podle něj ukáže, zda je projekt státních maturit logisticky dobře či špatně připraven, zda jsou nároky na žáky "hrubě nadhodnocené nebo odpovídají tomu, co by ti žáci měli znát".
    "Nediskutujeme o tom, že by se měly (maturity) zrušit," zdůraznil vyjednavač TOP 09 pro školství Jan Vitula (TOP 09). Připustil však, že je možný roční odklad jednotných zkoušek. O tom by měl do začátku školního roku rozhodnout nový ministr. Vitula však připomněl, že i samotný odklad je administrativně náročný, musela by se například změnit vyhláška.
    Dobeš chce také nechat provést finanční audit příprav na maturity. Zatímco příprava českých zkoušek už stála stamiliony, na Slovensku prý vše zvládli asi za 20 milionů korun. Jen říjnová generálka v Česku bude stát 140 milionů korun.
    "O půlnoci na dnešek skončilo přihlašování žáků k projektu generálky a dnešním dnem začíná výroba zkušební dokumentace pro téměř 100.000 žáků z 1150 středních škol a odborných učilišť," sdělil mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Petr Habáň.
    Tříletý odklad maturit navrhl minulý týden novelou senátor a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek (ČSSD). Návrh je podle něj mezikrokem "k definitivnímu zrušení projektu, v jehož pokračování nemá smysl pokračovat". Státní maturity už byly dvakrát odloženy.
    Jednotné testování znalostí českých žáků by se však nemělo týkat jen maturantů, koaliční vyjednavači podporují také ověření znalostí v 5. a 9. třídě základní školy. Učitelé, jejichž žáci by dosáhli dobrých výsledků, by měli dostat více peněz v takzvané nenárokové složce platu.
    Peníze pro učitele budou dalším bodem dnešního jednání školských expertů. Věci veřejné chtějí navrhnout náborové příspěvky pro učitele jako mají třeba vojáci při vstupu do armády. ODS a TOP 09 se však k plánu stavějí rezervovaně a upozorňují, že na podobná opatření nejsou peníze.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.6 + 28.7) *

Zpět na přehled